Pátek, 20. května, 2022

České dráhy brzy nasadí na jihočeské tratě komfortní RegioPantery. Investice vyjde na 2 miliardy korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Klimatizovaný interiér, ergonomické sedačky, palubní Wi-Fi síť  i USB porty pro dobíjení cestovní elektroniky. To vše brzy čeká na cestující, kteří budou po jihočeských tratích jezdit v nových RegioPanterech. Nabízejí podobný komfort jako mezistátní expresy EuroCity.

Dodavatel vlaků, Škoda Transportation, potvrdil, že termíny dodávek budou dodrženy a první vlaky vyjedou na jihočeské tratě už tuto zimu. Nejprve budou sloužit ke školení železničářů, poté vyrazí z Českých Budějovic do Strakonic.    

„Strategií Českých drah do roku 2030 je vyměnit velkou část starých vlaků za nové. Jen na jihočeských tratích chceme díky smlouvě s Jihočeským krajem investovat do moderních souprav skoro 2 miliardy korun. První výsledky společné smlouvy na zajištění regionálních spojů poznají cestující už za několik týdnů, kdy v Jihočeském kraji nasadíme první z deseti objednaných jednotek RegioPanter“, říká Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu

Kontrolní den ve Škoda Transportation. Foto: České dráhy

Komfort a luxus na železnici

Soupravy připravené pro Jihočeský kraj jsou dvouvozové, s maximální rychlostí 160 kilometrů za hodinu. Cestující v nich najdou 140 míst k sezení. Mají nízkopodlažní konstrukci, která umožňuje bezbariérový přístup, nástupnídveře centrálně uzavírané a jsou vybaveny jednotným evropským zabezpečovacím systémem ETCS.

„Naše RegioPantery jsou na českých železnicích osvědčeným vlakem a věřím, že jejich rozšíření na jihu Čech ještě více zvýší atraktivitu vlakové dopravy v regionu. Prakticky všechny systémy jsou nové generace, a to jak trakční pohon, který je úspornější a bezpečnější, tak řídicí systém. Podvozky mají vylepšený chod a vlak je pohodlnější,“ vysvětluje  Petr Brzezina, prezident skupiny Škoda Transportation.

Pro větší komfort cestujících jsou rozděleny na přehledné a světlé oddíly 1. a 2. třídy, vybavené klimatizací a ergonomickými sedačkami. Audiovizuální informační systém s LCD monitory bude dostupný i v Braillově písmu, nevidomí budou moci otevřít dveře i tzv. slepeckou vysílačkou. Maminky s dětmi ocení i přebalovací pulty či velké prostory pro uložení kočárků.

RegioPanter. Foto: České dráhy

„Vlaky budou nasazeny na elektrizovaných tratích Jihočeského kraje a skokově tak zvýší kvalitu železniční přepravy na úroveň 21. století. Jsme spokojeni s dodržením termínů dodávky i v této složité době, kdy bude nasazeno všech deset nových RegioPanterů do poloviny roku 2022,“ zdůraznil Antonín Krák, náměstek hejtmana pro dopravu Jihočeského kraje.

Kde se RegioPanterem svezete

  • České Budějovice – Strakonice
  • České Budějovice – Písek
  • České Budějovice – Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec
  • České Budějovice – Veselí nad Lužnicí – Tábor
  • České Budějovice – České Velenice

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter