České dráhy (ČD) a Asociace železničních dopravců Slovenska (AROS) upozornily správce slovenských kolejí ŽSR na špatný stav železniční infrastruktury v zemi, vybídly proto k nápravě, informoval o tom tiskové zprávě AROS. Firma ŽSR v reakci na dopis Českých drah napsala, že si je vědoma stávajícího stavu infrastruktury a že podnik je ze strany státu podfinancován. Slovenské ministerstvo dopravy výhrady ke stavu tratí uznalo.
České dráhy podle AROS uvedly, že místy až tristní stav infrastruktury jim způsobuje zvýšené náklady na údržbu vozů, které jezdí na Slovensku, a také zpoždění vlaků. Firma vybídla ŽSR k nápravě a k harmonogramu oprav, který povede k odstranění závad.
AROS poukázal na „katastrofální stav naší železniční infrastruktury“. Důsledkem podle něj je, že tranzitní nákladní vlaky objíždějí Slovensko a že rozvoz zboží z Vídně zákazníkům na západním Slovensku zajišťují kamiony místo vlaky do terminálu v Dunajské Stredě, která leží zhruba 45 kilometrů od Bratislavy.
Státem vlastněný podnik ŽSR poukázal na nedostatek peněz a na vytváření dluhu v souvislosti s odkládanou údržbou železniční infrastruktury.
„Při srovnání s okolními správami infrastruktury (Česká republika, Rakousko), které disponují množstvím financí nejen na prostou reprodukci, ale i na investice z vlastních zdrojů, doufáme, že při tvorbě rozpočtu na další roky budou zohledněny naše požadavky a že následně budeme schopni realizovat potřebné úkony na zlepšení stavu infrastruktury,“ uvedl ŽSR.
Mohlo by vás zajímat
Dodal, že v reakci na dopis ČD připravuje návrh opatření.
Státní tajemník slovenského ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť novinářům po dnešním jednání vlády řekl, že s výhradami ke stavu železniční infrastruktury lze souhlasit. Dluh na údržbě tratí vyčíslil na 400 milionů eur (9,5 miliardy korun) a investiční dluh na několik miliard eur, což podle něj nelze napravit v průběhu několika let.
Podle AROS vykolejení vlaku pendolino Českých drah na začátku března v Žilině na severu Slovenska způsobil právě špatný stav kolejí a výhybek. ŽSR uvedly, že vyšetřování nehody ještě neskončilo.
Také vládní analytici na Slovensku v minulosti upozornili na nevyhovující stav železniční infrastruktury. Například v předloňské analýze uvedli, že rozvoj železniční sítě v zemi je dlouhodobě podfinancován a že chybějí peníze na nevyhnutelné rekonstrukce i na méně náročné modernizace nejvíce využívaných tratí.