Úterý, 17. května, 2022

České aerolinie míří do insolvence. Osud firmy závisí na vstřícnosti věřitelů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Koronavirovou krizí knockoutované České aerolinie házejí ručník do ringu. Vedení leteckého dopravce podalo u Městského soudu v Praze návrh na reorganizaci podle insolvenčního zákona. Po skončení mimořádného moratoria již nelze složitou finanční situaci ČSA, způsobenou celosvětovou krizí odvětví letecké dopravy v důsledku šíření nemoci covid–19, řešit jinak. Cílem reorganizace je záchrana společnosti i nalezení přijatelného řešení pro věřitele.

Záznam o zahájení insolvenčního řízení s ČSA se již v objevil v Insolvenčním rejstříku, řízení se povede u Městského soudu v Praze. Jak upozornila agentura ČTK, o něco lépe je na tom v tuto chvíli mateřská letecká společnost Smartwings. Ta má na rozdíl od ČSA nárok na garanci z vládního programu COVID Plus. Vede proto jednání o úvěru s bankami, který bude krytý právě tímto programem.

ČSA v oficiálním vyjádření pro média uvedly, že byly do nástupu koronavirové krize ziskovou společností. Do platební neschopnosti ji dostala mimořádná opatření přijatá českou vládou i vládami ostatních států. Zatímco mnohé zahraniční letecké společnosti obdržely od od svých vlád finanční pomoc, česká vláda ani po mnoha výzvách ze strany ČSA a mateřského podniku Smartwings nereagovala vstřícně. „Český stát se odmítl na záchraně ČSA podílet i přesto, že akcionáři projevili ochotu finančně na jejich záchraně participovat,“ uvedly ČSA v nepodepsaném prohlášení na firemním webu.

České aerolinie a Smartwings od loňského srpna opakovaně žádaly českou vládu o poskytnutí kompenzací za zrušené lety v době nouzového stavu. Podobnou pomoc obdrželi autobusoví dopravci či ubytovací zařízení, na letecké dopravce se při dělení finanční pomoci nedostalo. Kvůli koronavirové krizi ČSA a Smartwings propustily již 600 zaměstnanců a realizovaly celou řadu restrukturalizačních opatření. Navzdory tomu se však hromadí finanční závazky, které obě provázané společnosti nejsou schopny běžným způsobem uhradit.

V důsledku vyhlášení nouzového stavu a zavedení mimořádných opatření v souvislosti se šířením nového koronaviru ČSA zaznamenaly v roce 2020 ztrátu ve výši 1,57 miliardy korun propad tržeb na zhruba 20 procent tržeb předchozího roku.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter