Čtvrtek, 18. srpna, 2022

Česká zbrojovka skokově navýšila tržby i ziskovost, ve výsledcích už je vidět Colt

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

CZG – Česká zbrojovka Group během prvních devíti měsíců skokově navýšila tržby o 53 procent na 7,6 miliardy korun. Čistý zisk se ve stejném období zvýšil dokonce o 89 procent na 903 milionů korun. K oběma číslům přispěl jak organický růst na trhu palných zbraní, tak akvizice americké společnosti Colt.

Hlavním trhem pro CZG je Severní Amerika. Výnosy z prodejů ve Spojených státech vzrostly za prvních devět měsíců meziročně o 30 procent na 4,5 miliardy korun, především díky nárůstu poptávky na komerčním trhu a zahrnutí Coltu do výsledků CZG. Díky akvizici Coltu začala získala Česká zbrojovka nový důležitý trh – Kanadu. Výnosy dosažené v Africe vzrostly za prvních devět měsíců o 210 procent a v Asii o 79 procernt.

Pomalejší byl růst na evropských trzích, ale s výjimkou domácího českého trhu, kde se odehrál nárůst o 138 procent na 522 milionů korun. Souvisí to první realizací dodávek Armádě ČR. „Těší nás pokračující spolupráce s Armádou České republiky, kdy se ve třetím čtvrtletí rozeběhly dodávky pod rámcovou smlouvou. Konkrétně se jednalo o dodávky útočných pušek BREN 2 s příslušenstvím,“ doplnil předseda představenstva CZG Jan Drahota.

Počet prodaných zbraní se za první tři čtvrtletí roku 2021 zvýšil o 37 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 a překonal 463 tisíc prodaných kusů. CZG též upozornila na jednorázový růst nákladů, v nichž se promítly výdaje na profesionální poradce a ostatní služby spojené s akvizicí Coltu a odpis zmařené investice – výrobního závodu v Arkansasu.

Česká zbrojovka vstupuje na pražskou burzu (říjen 2020). Vlevo prezident CZG Lubomír Kovařík, uprostřed šéf pražské burzy Petr Koblic. Foto: CZG / Vojtěch Resler

Navzdory příznivým výsledkům dnes akcie CZG po otevření pražské burzy oslabily o 1,5 procenta na 520 korun za kus.

Vzhledem k příznivému vývoji vedení společnosti očekává, že celkové letošní výnosy skupiny CZG včetně Coltu (od data převzetí 21. května 2021) se budou blížit horní hranici komunikovaného výhledu, tedy hodnotě 10,6 miliardy korun. Stejně tak očekávaná výše ukazatele EBITDA by se měla blížit horní hranici pásma, což je 2,19 miliardy korun.

CZG – Česká zbrojovka Group je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. CZG má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v České republice, ve Spojených státech a v Kanadě. Ve svých provozech zaměstnává více než 2000 lidí.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter