Čtvrtek, 15. dubna, 2021

Česká zbrojovka loni navýšila tržby, hlavně na trzích Ameriky a Afriky

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Meziroční zvýšení tržeb o 14,6 procenta na 6,83 miliardy korun, snížení zisku o osm procent na hodnotu 676,6 milionu korun a příslib výplaty dividendy ve výši 7,50 koruny na akcii. Takové jsou hlavní výsledky výrobce palných zbraní CZG-Česká zbrojovka Group za minulý rok. S akciemi CZG se od loňského října obchoduje na pražské burze.

Podobně jako v minulých letech se na výsledcích podílely hlavně aktivity na klíčovém americkém trhu. Výnosy v USA představovaly 66 procent celkových výnosů, současně zde zbrojovka zaznamenala výrazný růst; vzhledem k posedlosti Američanů zbraněmi to nepřekvapí. Nedařilo se jí naopak na domácím českém trhu, kde její tržby spadly o 76 procent na 327 milionů korun. Zajímavostí může být čtyřnásobný nárůst tržeb v Africe (na 415 milionů korun) díky novým odběratelům z řad ozbrojených složek.

Navzdory epidemii koronaviru se zbrojovce v minulém roce dařilo. „V loňském roce jsme zaznamenali další důležitý krok v historii skupiny a úspěšně dokončili veřejnou nabídku akcií na Burze cenných papírů Praha. Tímto krokem jsme posílili náš závazek být transparentní a získali prostředky pro další růst CZG, včetně akvizice Coltu, kterou jsme oznámili v únoru,” dodal prezident CZG Lubomír Kovařík.

Hlavním letošním úkolem bude úspěšně dosáhnout akvizici americké zbrojovky Colt Manufacturing Company, což zbrojovce umožní skokový růst. Po dokončení transakce by konsolidované výnosy měly dosáhnout výše 12,5 až 12,8 miliardy korun a provozní zisk před odpisy (EBITDA) se zvýší na 2,35 až 2,55 miliardy korun (oproti loňské hodnotě 1,47 miliardy korun). Jedná se o poměrně nákladnou akvizici, kvůli níž zbrojovka nedávno vydala emisi dluhopisů v objemu 5 miliard korun.

CZG –Česká zbrojovka Group je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov a sportovní střelbu. CZG své produkty prodává především pod značkami CZ, CZ-USA, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems. CZG má výrobní kapacity v České republice a ve Spojených státech, celkem zaměstnává zhruba 1670 lidí. Hlavním akcionářem je miliardář René Holeček.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter