Podle rozhodnutí mezinárodní arbitráže musí Česká republika zaplatit firmě Diag Human zhruba 15,5 miliard korun. Z toho činí 12 miliard jen úroky z prodlení. Arbitráž, v níž trojice rozhodců řešila celkový přístup českého státu ve sporech s firmou Čechošvýcara Josefa Šťávy a to, zda Česká republika neporušila česko-švýcarské smlouvy o ochraně investic, trvala pět let. Výsledek je nečekanou ranou pro český rozpočet.
Společnost Diag Human se léta soudí s Českou republikou kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Od státu požadovala 52 miliard korun, arbitři jí nakonec přiznali cca třetinu požadované částky.
Na to, že je mezinárodní arbitráž mezi Českou republikou a u konce, upozornil nejprve odborný magazín Investment Arbitration Reporter. Jak následně zjistil český server HlídacíPes.org, rozhodčí nález má datum 18. května, kdy byl také odeslán oběma stranám sporu.
Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně vydal 18. května nález v mezinárodní investiční arbitráži, ve které se společnost Diag Human SE a Josef Šťáva v žalobě z roku 2017 domáhali, aby jim Česká republika zaplatila 52 miliard korun. Tribunál nařídil České republice zaplatit žalobcům částku 15,5 miliard korun (30 procent z žalované sumy – ke dni 18. 5. 2022).
Suma se skládá z částky 8,3 mld. korun přiznané v roce 2008 v předchozí obchodní arbitráži a úroků 7,2 miliard korun (ke dni 19. 5. 2022). Všechny ostatní nároky žalobce uplatňované v mezinárodní investiční arbitráži v celkové výši 36,5 miliard korun Kč (70 procent z žalované sumy) tribunál zamítl na základě důsledné obhajoby ministerstva financí ve spolupráci s advokátními kancelářemi Arnold & Porter a Skils.
„Tribunál zároveň stanovil žalobcům povinnost vzdát se jakýchkoliv dalších nároků vůči České republice. Ministerstvo financí už nález v rozsahu přes 330 stran pečlivě analyzovalo a s jednomyslným souhlasem vlády podalo dnes návrh na zrušení nálezu k Vrchnímu soudu v Londýně,“ uvedlo dnes ministerstvo financí.
Předmět této investiční arbitráže byl skutkově provázán s obchodní arbitráží, kterou vedla Diag Human proti ministerstvu zdravotnictví od 90. let a v roce 2008 v ní rozhodčí tribunál přiznal Diag Human SE náhradu škody cca 8 miliard korun.
Česká republika tento nárok rozporovala a přezkumný rozhodčí senát v roce 2014 rozhodl, že nález z roku 2008 postrádal právní účinky.
Žalobci následně zahájili v roce 2017 investiční arbitráž.
V ní tribunál nyní uznal, že Česká republika porušila Dohodu o ochraně investic mezi ČR a Švýcarskem 1) dopisem tehdejšího ministra zdravotnictví z roku 1992, protože, dle názoru tribunálu, dopis neoprávněně zasáhl do obchodního vztahu společnosti Conneco (předchůdce Diag Human SE) s dánskou společností Novo Nordisk, a 2) následným jednáním různých státních orgánů v průběhu obchodní arbitráže.
Tribunál konstatoval, že rozhodčí nález z roku 2008 nebyl z pohledu mezinárodního práva zrušen a Česká republika je povinna nárok v něm přiznaný (včetně příslušenství) uhradit.
„Tribunál naopak zamítl tvrzení žalobců, že se Česká republika dopustila poškození jejich investice tím, že ministerstvo zdravotnictví vyzvalo nemocnice a transfúzní centra ke spolupráci pouze se zpracovateli krevní plazmy vzešlými z výběrových řízení. Tribunál shledal, že Česká republika v tomto ohledu jednala v dobré víře a v zájmu veřejného zdraví. Tribunál uznal, že ministerstvo zdravotnictví mělo důležité a oprávněné obavy ze spolupráce se společností Conneco s ohledem na její obchodní model a její reputaci a rovněž, že společnosti Conneco nikdy nebyl Českou republikou zaručen monopol na spolupráci s českými nemocnicemi v oblasti zpracování krevní plazmy. Tribunál dále zamítl tvrzení žalobců jednak o údajně protiprávně vedených trestních řízeních proti společnosti Conneco před zahájením komerční arbitráže a také o údajné poškozující mediální kampani, jakož i žalobní nároky na náhradu morální újmy,“ dodalo ministerstvo financí.
Arbitrážní řízení bylo zahájeno v tichosti, dva dny před Štědrým dnem, 22. prosince 2017.
Vyplynulo to ze zprávy, kterou vládě předložila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Členy vlády informovala o veřejné zakázce na poskytování právních služeb České republice v tomto sporu a výběru advokátní společnosti Arnold & Porter Kaye Scholer.
Diag Human se podařilo otevřít zcela novou „bojovou linii“, ovšem na 28 let starém základě, totiž na dohodě mezi Českem a Švýcarskem o podpoře a ochraně investic podepsané dne 5. října 1990. Článek zveřejnil Zdravotnický deník.
Proč se Josef Šťáva rozhodl najednou „objevit“ dlouhá léta platnou dohodu, nebylo v té době jasné. Arbitráž, kterou vedl až do roku 2014 v České republice, připravil jeho tehdejší právník Josef Oršula ve spolupráci s náměstkem ministerstva zdravotnictví Alešem Dvouletým v roce 1996.
Diag Human měla své lidi ve státní správě a dokonce i v rozhodčích orgánech. Zpočátku se jí díky tomu dařilo a český stát jí vyplatil 327 milionů korun.
Od roku 2007 ale ministerstvo zdravotnictví změnilo taktiku a firma už neměla ve státní správě páky, jak proces ovlivnit a nakonec v roce 2014 českou arbitráž prohrála.
Pokoušela se tento výsledek zvrátit u zahraničních soudů, ale tam, kde už definitivně rozhodly, prohrála znovu – v Rakousku, Francii a třeba právě také ve Švýcarsku. V některých dalších zemích ale stále řízení běželo. (Kauza je podrobně popsána v knize Krev a peníze).
Ve vládním materiálu se uvádělo, že vybraný advokát bude zastupovat Českou republiku v rozhodčím řízení před rozhodčím tribunálem ustaveným na základě mezinárodních smluv.
„Rozhodčí doložka je v tomto případě obsažena v Dohodě mezi Českou republikou a Švýcarskou konfederací o podpoře a ochraně investic podepsané dne 5. října 1990. V této mezinárodní smlouvě se Česká republika zavázala, že spory vzniklé na základě této smlouvy budou moci být předloženy k řešení rozhodčím soudům/tribunálům,“ píše se ve zprávě předkládané ministerstvem financí.
Výzva k účasti na veřejné zakázce s předpokládanou hodnotou 60 miliónů korun bez DPH byla, podle informace pro vládu, zaslána následujícím advokátním kancelářím: Arnold & Porter Kaye Scholer, Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle, Debevoise & Plimpton, Freshfields Bruckhaus Deringer, Shearman & Sterling. „Na základě hodnocení podaných nabídek, kdy základním hodnotícím kritériem byla nejnižší nabídková cena, byla vybrána advokátní kancelář Arnold & Porter Kaye Scholer, s níž Ministerstvo financí uzavře smlouvu v nejbližších dnech po informování vlády,“ píše se ve zprávě.
Arnold & Porter Kaye Scholer je mezinárodní právnická společnost se sídlem ve Washingtonu. Byla založena již v roce 1946 a patří mezi vůbec největší světové právnické firmy.
(hrb, cik)