Česká vláda má jeden rok, aby zpracovala a Evropské komisi odevzdala dlouhodobý plán, podle kterého bude fungovat tuzemské elektrárenství, plynárenství a teplárenství. Majitelům některých domů zároveň přibude povinnost, aby ve svojí nemovitosti zřídili nabíjecí stanice pro elektromobily a zavedli “ukazatel inteligence”. Alespoň podle dvou legislativních návrhů, které projednává Evropský parlament.
Už nyní účinkují předpisy Evropské unie, které pro energetiku vytyčují desetileté plány:
- směrnice 2009/73/ES (o společných pravidlech pro vnitřní trh se zemním plynem)
- nařízení 714/2009 (o podmínkách přístupu do sítě pro přeshraniční obchod s elektřinou)
- nařízení 715/2009 (o podmínkách přístupu k plynárenským přepravním soustavám)
- nařízení 347/2013 (hlavní směry pro transevropské energetické sítě)
Ještě konkrétnější je český energetický zákon (č. 458/2000 Sb.). Proto správci páteřních přepravních soustav zveřejňují svoje dlouhodobé záměry: NET4GAS, s.r.o. pro plynárenství a ČEPS, a.s. pro elektrárenství. Evropská komise však navrhla nové “nařízení o správě energetické unie”, ve kterém po každém členském státu žádá, aby vždycky na následující desetiletí vypracoval “integrovaný plán v oblasti energetiky a klimatu”.
Zamýšlenou regulaci nyní projednává Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku Evropského parlamentu, aby případně navrhl vlastní verzi. Jako obvykle, nařízení začne platit, jenom pokud europoslanci a členské státy najdou vyjednáváním a hlasováním kompromis.
[mn_protected]
Mohlo by vás zajímat
Dlouhodobou vizi máme představit do 1.1.2019
Evropská komise vloni uspořádala veřejnou konzultaci, které se zúčastnila taky většina států. Mezi respondenty převážil názor, že povinné plánování a reportování má smysl, ale v současnosti probíhá příliš složitě a roztříštěně. Komise proto v navrhovaném nařízení o správě energetické unie, ve Článku 3, odstavci 1 píše:
“K 1. lednu 2019 a pak každých deset let předloží každý členský stát Komisi integrovaný vnitrostátní plán v oblasti energie a klimatu. Tyto plány musí obsahovat prvky uvedené v odstavci 2 a příloze I. První plán bude pokrývat období od roku 2021 do roku 2030. Následující plány pokrývají desetiletá období bezprostředně následující po konci období pokrytého předchozím plánem.”
Dokumenty mají obsahovat mimo jiného “popis vnitrostátních cílů, úkolů a příspěvků pro každý z pěti rozměrů energetické unie”, kterými jsou:
- energetická bezpečnost
- trh s energií
- energetická účinnost
- snižování emisí uhlíku
- výzkum, inovace a konkurenceschopnost
Novela směrnice o energetické náročnosti budov
V současné Evropské unii jsou obecnými trendy úspory a obnovitelné zdroje. Do Evropského parlamentu nyní míří návrh novelizované směrnice 2010/31/EU, o energetické náročnosti budov. Komise například navrhuje: “Členské státy zajistí, aby ve všech nových nebytových budovách a všech stávajících nebytových budovách procházejících větší renovací s více než deseti parkovacími místy bylo alespoň jedno z každých deseti parkovacích míst vybaveno dobíjecí stanicí”. Výjimku mohou dostat veřejné stavby, malé a střední firmy.
Komise taky navrhuje “ukazatel inteligence”, který má “novým nájemcům nebo kupujícím” sdělit, nakolik budova dokáže využívat informační techniku, jak vyhovuje různým moderním sítím a jakých může dosáhnout úspor.
[/mn_protected]
Petr Woff