Navázat nebo rozvíjet obchodní kontakty v oblasti IT technologií, e-commerce, ekologie nebo strojírenství. To je cílem sedmidenní podnikatelské mise Svazu průmyslu a dopravy ČR, která zítra odletí do Spojených států amerických. Téměř čtyři desítky exportérů doprovodí do Chicaga a Washingtonu předsedu Senátu Miloše Vystrčila. ,,Naše směřování do Chicaga je naprosto přirozené, neboť jsme s tímto městem spojeni téměř pupeční šňůrou. A to jak historicky, díky úspěšnému podnikateli a starostovi Chicaga českého původu Antonínu Čermákovi, tak i díky významné české menšině čítající kolem 200 tisíc lidí.“, říká viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková, která podnikatelskou misi vede.
Podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy míří do největší země severoamerického kontinentu po dlouhých 6 letech. Naposledy vzal české exportéry pod patronací Svazu průmyslu na svou oficiální návštěvu USA někdejší místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek na jaře 2016.
„Spojené státy patří mezi trhy, kde se českým firmám daří. Již několik let jsou naším nejvýznamnějším exportním partnerem mimo Evropskou unii a také jednou z nejdůležitějších destinací z pohledu přidané hodnoty exportovaného zboží. Jsme proto rádi, že díky předsedovi Senátu můžeme vzít české podnikatele právě do USA,“ vysvětluje Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Program návštěvy
Na účastníky mise čekají v obou městech podnikatelská fóra, kde budou mít možnost jednat s americkými firmami a institucemi z příbuzných oborů. Ve Washingtonu navštíví například technologická centra společností IBM a Honeywell. Exportéři také na skok zavítají do Richmondu, hlavního města státu Virginie, které nabízí pro zahraniční firmy celou řadu podnikatelských příležitostí. V Chicagu se účastníci mise také setkají s krajanskými spolky a českými akademiky.
„Současné události nám ukazují, jak je důležité nebýt závislými pouze na několika zahraničních trzích nebo totalitních zemích. Naopak je potřeba hledat spolehlivé obchodní partnery a důsledně se zabývat surovinovou bezpečností. Proto oceňuji, že oficiální delegaci Senátu na návštěvě USA doprovázejí čeští podnikatelé organizovaní Svazem průmyslu a dopravy ČR. Věřím, že tato návštěva bude prospěšná a povede nejen k dalšímu rozvoji bilaterálního obchodu, ale i k upevnění přátelských vztahů mezi Českou republikou a USA,“ říká Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu České republiky.
USA: země příležitostí a inovací
Spojené státy jsou největší ekonomikou světa s vysokou kupní silou. Bilaterální obchodní a investiční výměna mezi Českem a USA za posledních 5 let roste. Samotná podnikatelská mise nabízí potenciální příležitosti zejména pro firmy z oblasti hi-tech průmyslu, leteckého a kosmického průmyslu, automobilového průmyslu, zdravotnického průmyslu, technologií obnovitelné energie nebo vývoje IT aplikací, a to zejména v Chicagu.
„Naše směřování do Chicaga je naprosto přirozené, neboť jsme s tímto městem spojeni téměř pupeční šňůrou. Chicago je navíc městem vynálezců a inovátorů, což se odráží v pulzující technologické i startupové scéně. Tamější startupová komunita zaznamenala vloni nebývalý nárůst. Úspěšné startupy se uplatňují zejména v oblasti softwarových řešení, informačních a finančních služeb či logistice. Jsme přesvědčeni, že zde český byznys má co nabídnout,“ upozorňuje Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Americký trh ale představuje pro firmy příležitosti i v tradičních průmyslových odvětvích, jako je například strojírenství. Spojené státy i nadále patří k největšímu trhu se strojírenskými produkty na světě, tamním specifikem je pak poptávka po obráběcích strojích na výrobu zbraní.„Americká administrativa se navíc snaží vrátit zejména automobilovou a leteckou výrobu zpět na území Spojených států, což může přinést zvýšenou poptávku po strojních zařízeních v nových provozech,“ vysvětluje Petr Jonák, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, který se podnikatelské mise rovněž účastní.
Czechtrade otevírá kancelář v Texasu
Český vývoz do Spojených států podporuje i obchodně-investiční zastoupení ze strany státu, které nabízí firmám významnou pomoc. Nově se například připravuje otevření kanceláře CzechTrade v Texasu. „Je určitě potřeba, abychom dále rozvíjeli a zkvalitňovali transatlantické vazby mezi Českou republikou a Spojenými státy a návazně pak mezi Evropou a americkým kontinentem. Čeští exportéří mají velký zájem pronikat na trhy mimo Evropskou unii. I vzhledem ke zhroucení trhů v Rusku a na Ukrajině je důležité otvírat pro firmy nové obchodní příležitosti ve státech, které jsou dlouhodobě důvěryhodnými partnery. Rozprostření exportu mimo Evropu je proto velmi důležité,“ dodává Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu.
Jana Bartošová