INZERCE

Centrála České národní banky v pražské ulici Na Příkopech. Foto: ČNB

Česká národní banka dala pokutu energetické skupině EFG. Kvůli emisi dluhopisů bez prospektu

Česká národní banka udělila pokutu ve výši 2 milionů korun společnosti Energy Financial Group (EFG), která se specializuje na výstavbu bioplynových stanic a výrobu biometanu. Podle zjištění centrální banky totiž EFG v letech 2019 a 2020 prodávala investorům dluhopisy bez schváleného prospektu.

Podle ČNB tím firma EFG porušila zákon o podnikání na kapitálovém trhu a Nařízení Rady EU z června 2017 o prospektu při veřejné nabídce. Veřejný a centrální bankou schválený prospekt musejí mít všichni emitenti, kteří během 12 měsíců nabízejí širší veřejnosti cenné papíry v souhrnné hodnotě převyšující jeden milion eur.

Jak ČNB uvádí ve svém rozhodnutí o pokutě, EFG zmíněný limit mnohonásobně překonala. Od ledna 2019 do listopadu 2020 prodala dluhopisy v celkové výši 540 milionů korun, a to celkem 1067 fyzickým a osmi právnickým osobám. Schváleným prospektem přitom disponovala až od 10. listopadu roku 2020.

Na skutečnost, že EFG prodávalo ve velkém dluhopisy již před schválením prospektu, přišla ČNB již loni v říjnu. EFG se hájilo tvrzením, že „uvedené emise dluhopisů nenabízí způsobem umožňujícím dálkový přístup široké veřejnosti, nabídka a parametry emisí nejsou dostupné veřejnosti z žádných webových stránek naší společnosti ani z jiných veřejných oznámení.“

Podle rozhodnutí ČNB lze při počtu 1067 fyzických osob, které si dluhopisy EFG koupili, těžko hovořit o nabídce „omezenému okruhu“ investorů. Firemní skupině EFG tak hrozila pokuta ve výši až 130 milionů korun nebo tří procent z konsolidovaného ročního obratu. ČNB se nakonec rozhodla udělit pokutu, která je výchovná, ale nikoli likvidační. A sice ve výši 2 milionů korun.

Skupina EFG se zviditelnila hlavně investicí do stavby bioplynové stanice v Rapotíně na Šumpersku, kterou později doplnila o historicky první výrobnu biometanu s dodávkou do plynovodní sítě. Později postavila další bioplynku ve Vyškově, která se podobně jako ta rapotínská zaměřuje na zpracování biologicky rozložitelného odpadu. V roce 2019 firma odkoupila elektrárnu na biomasu v Mostku na Trutnovsku.

Z účetní závěrky EFG za rok 2021 je patrné vysoké zadlužení společnosti. Ke konci loňského roku měla vydané dluhopisy v objemu 1 miliardy korun, dalších 43 milionů korun dlužila ve formě směnek.

David Tramba