INZERCE

Ilustrační obrázek, zdroj: Pixabay

Česká ekonomika vloni excelovala, letos růst zpomalí, myslí si i MPO

Roste poptávka, rostou mzdy, roste inflace. Česká ekonomika předvedla vloni jeden z nejlepších výkonů ve své historii. Optimistické byly podniky i domácnosti a tak se obě skupiny nebály utrácet. Hospodářství se tak ale přiblížilo svému maximu – při nedostatku zaměstnanců se bez výraznějších investic nemá moc kam pohnout. Upozorňuje na to i komplexní zpráva MPO o vývoji zdejší ekonomiky v roce 2017.

Hledá se montážní dělník nebo dělnice do výroby pro automobilový průmysl. Požadavky? Hlavně ochota pracovat s nasazením a spolehlivě a učit se novým věcem. Předchozí praxe je jen výhoda. A co za to? 13. a 14. plat, příspěvek na bydlení 4500Kč, náborový příspěvek 50 tisíc Kč a další výhody. Tento konkrétní inzerát je jedné jihlavské firmy, podobných jsou ale na pracovních portálech desítky. Po zaměstnancích je v Česku stále obrovská poptávka a firmy se předhánějí v tom, co jim nabídnou. Mezi lákadla patří třeba i příspěvek za „nemarodění“, možnost vzít si do práce psa nebo rozvoz dětí po škole domů. A i tak je o zaměstnance nouze a nedostatek pracovních sil je podle analýzy MPO jednou z hlavních brzd rozvoje tuzemské ekonomiky.

Trh práce je tak napjatý, že podle analytiků i MPO už v minulém roce nesl známky přehřívání a pohyboval se pod hranicí přirozené nezaměstnanosti. Ve 4. čtvrtletí 2017 stoupla celková zaměstnanost podle šetření ČSÚ meziročně o 75 tisíc osob (tj. o 1,5 %) na víc než 5 a čtvrt milionu lidí, což je nejvyšší hodnota od vzniku samostatné České republiky. To tlačí mzdy nahoru a nutí firmy hledat i další způsoby, jak pracovníky přitáhnout a udržet. „Velmi nízká nezaměstnanost a pokračující růst poptávky po práci ze strany firem vyústila v roce 2017 ke zrychlení růstu mezd, které ale převyšuje růst produktivity, což není dlouhodobě udržitelné, upozorňoval už na začátku roku ve své prognóze David Marek, hlavní ekonom Deloitte. Ačkoliv v posledních měsících nezaměstnanost mírně roste (a na vině je obvyklé prázdninové tempo v nabírání), je v Česku vůbec nejméně lidí bez práce v celé Evropské unii.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda byla v roce 2017 už 29 504 Kč a v meziročním srovnání vzrostla o 7 %. Po odpočítání stále výrazněji se zvyšující inflace (o 2,5 %), vedlo ke zvýšení reálné mzdy o 4,4 %.

Vyšší příjmy domácností a jejich optimismus – to je ale také skvělá zpráva pro tuzemské obchodníky. Lidé utrácejí čím dál víc už od zařátku roku 2013 a kupují hlavně předměty dlouhodobé spotřeby, zájem byl ale o všechno včetně služeb. HDP i díky tomu roste už 4 roky v řadě. Firmám pomohl i příznivý vývoj v Evropě, především v Německu. Ekonomika osmadvacítky rostla loni nejrychleji za celou dekádu.

Vedle stabilně sílící poptávky domácností rostly vloni také investice. Po jednoročním poklesu se zvýšily o 5,4 % i ony, hlavně ty soukromé zejména do strojů a zařízení. Oživení investic do ostatních budov a staveb bylo zatím nevýrazný. Jejich pomalý náběh vlivem nepřipravenosti projektů zrychlil teprve v závěru roku.

Tento vývoj ale tlačí také na inflaci, která se vloni vyšvihla na 2, 5 % (z 0,7 % v předchozím roce) a je tak nad dvouprocentním cílem ČNB. Nahoru ji táhnou podle ČSÚ hlavně rostoucí ceny potravin a realitní boom a s ním související rostoucí náklady na bydlení.

„Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech rostly i během prvního čtvrtletí roku 2018, tentokrát o 4,5 % na 56 200 Kč/m2. Celkem se prodalo více než 6 300 bytů za 23,9 miliardy Kč. Nejvíce vzrostly prodejní ceny v Ostravě (+22,6 %), Plzni (+9 %) a Ústí nad Labem (+6,5 %). Naopak k poklesu cen došlo pouze v Olomouci, Karlových Varech a Českých Budějovicích,“ uvádí aktuální údaje Deloitte Real Index.

Pokud se mluví o uplynulém roce, je třeba připomenout dvě důležité události z oblasti měnové politiky. V dubnu ČNB ukončila po 41 měsících intervence a v reakci na příznivý vývoj v ekonomice pak v srpnu a znovu v listopadu zvýšila úrokové sazby.

Pro letošní rok očekáváme zpomalení růstu ekonomiky zhruba na 3,5 %, a to jak vlivem napjatosti výrobních kapacit, tak i zpřísněných měnových podmínek. Důležitým pozitivem je, že silně exportně orientovaná česká ekonomika by mohla těžit z příznivého vývoje ekonomik hlavních obchodních partnerů. Na druhé straně rizika spočívají v budoucím uspořádání vztahů mezi Spojeným královstvím a EU a některých geopolitických faktorech. V domácích podmínkách jsou nejistoty spojeny s nedostatkem zaměstnanců s vhodnou kvalifikací a rychlým růstem úvěrů na bydlení,“ uvádí analytici MPO ve své prognóze na závěr.

Vanda Kofroňová