Pokud by došlo k výhrůžkám ruského prezidenta Putina a ten zastavil dodávky plynu do Evropy, může to mít razantní vliv na českou ekonomiku. Podle průzkumu na vzorku 400 firem a společností, by se bez plynu neobešlo 40 procent z nich. Putin zároveň vyhrožuje, že pokračování ruských sankcí by znamenalo finanční katastrofu pro domácnosti.
Nejistotou spojenou s přerušením dodávek plynu se cítí být ohrožena přibližně polovina firem a podnikatelů v Česku. Respondenti řadí mezi hlavní negativní vlivy růst cen energií (47 procent), celkovou nejistotu na trhu (46 procent), růst cen paliv (45 procent) a výpadky na straně dodavatelů (35 procent).
,,Z průzkumu vychází, že 34 procent firem spoléhajících se na plyn by muselo v případě výpadku stávající distribuce urychleně hledat náhradní zdroj dodávek plynu nebo zastavit provoz. Naopak další čtyři procenta firem, které se bez plynu neobejdou, mají odpovídající zásoby.“, říká Pavel Prokop z ČSOB, která průzkum prováděla.
Další skupiny firem a živnostníků by výpadek plynu podle svých slov zvládly. Čtvrtina by si se zastavením dodávek plynu poradila menšími úpravami technologií a procesů, naopak 37 procent by čekaly velké investice.
Putin: přijde finanční katastrofa pro domácnosti
,,Pokračování sankcí vůči Rusku by mohlo evropským domácnostem způsobit katastrofický růst cen energií“ řekl Vladimír Putin před několika dny po vládní poradě k energetice.
Podle něj protiruské sankce způsobují mnohem větší škody zemím, které je zavádějí, než Rusku samotnému. ,,Ano, víme, že Evropané se snaží nahradit ruské energetické zdroje. Očekáváme však, že výsledkem takových akcí bude růst cen plynu na spotovém trhu a zvýšení nákladů na energetické zdroje pro koncové spotřebitele,“ řekl Putin.
Další uplatňování sankcí podle něj může až ke katastrofických následkům na globálním energetickém trhu.
Rusko začalo snižovat toky plynu do Evropy ve druhé polovině loňského roku a dodávky třemi hlavními plynovodními trasami se ve srovnání s druhou polovinou roku 2020 snížily přibližně o 20 procent.
Situace v Česku
Česko disponuje asi desítkou zásobníků na plyn, přičemž největším provozovatelem je firma RWE Gas Storage. Té patří šest zásobníků, které dohromady pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu. Takové množství odpovídá spotřebě České republiky na dva zimní měsíce.
V současné době jsou plynové zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.
(bar, čtk)