Český výrobce chemikálií na bázi kyanidů Draslovka Holding podepsal smlouvu o převzetí podniku na výrobu kyanidu sodného v jihoafrickém Sasolburgu. Původnímu vlastníkovi, koncernu Sasol, za něj zaplatí 1,46 miliardy randů (v přepočtu se jedná o 2,23 miliardy korun). Posílí díky tomu pozici hlavně ve výrobě kyanidů pro potřeby těžebního průmyslu.
Jedná se o první velkou investici skupiny Draslovka na africkém kontinentu. „Kromě počáteční investice plánujeme investovat dalších 50 milionů dolarů do modernizace závodu, jeho rozšíření a zajištění toho, aby splňoval naše nejlepší světové ekologické standardy. To nám umožní rozšířit naši nabídku o výrobky, které se v současné době do Jihoafrické republiky dovážejí z jiných zemí,“ uvedl k aktuální akvizici generální ředitel Draslovky Pavel Brůžek.
Draslovka není jediným kupujícím. Vzhledem k situaci v Jihoafrické republice, jejíž vláda usiluje o posílení vlivu původních obyvatel v ekonomice, spojili čeští investoři síly se společností Navuka Investment Holdings. Tento lokální partner bude na operacích v Jižní Africe držet více než 25procentní podíl. Transakce podléhá různým regulačním schválením, dokončena bude zřejmě v první polovině roku 2022.
Draslovka se chlubí jednou výhodou oproti konkurenci. Již více než dva roky provozuje kontinuální kyanovodíkový výrobní reaktor, který předčil předchozí generace výrobních technologií. I když se většina lidí při zaslechnutí termínu kyanid lehce vyděsí, jedná se o perspektivní a rychle rostoucí oblast chemického průmyslu. Roste využití kyanidů nejen v těžebním průmyslu a agrochemii, ale také při výrobě gumárenských a plastových výrobků či ve farmacii.
Rostoucí a ziskový byznys s kyanidy
Mateřský Draslovka Holdings má sídlo v Praze, výrobní podnik Lučební závody Draslovka se nachází v Kolíně. Firma vyrábí a prodává přes 30 tisíc tun kyanidu sodného, kyanidu draselného a dalších speciálních chemikálií na bázi kyanidů za rok. Dále skupina vyrobí zhruba 44 tisíc tun dalších chemikálií. V minulých letech firma masivně investovala do modernizace a rozšíření výroby. Lučební závody Draslovka loni vykázaly tržby 1,69 miliardy korun, čistý zisk se meziročně zvýšil z 250 milionů na 278 milionů korun.
Majoritními vlastníky Draslovky jsou od roku 2013 bývalí spolumajitelé Mostecké uhelné Petr Pudil a Vasil Bobela spolu s Janem Dobrovským. Zmíněná trojice působí pod značkou bpd partners. Menšinových 25 procent drží B3 Holding, za kterým stojí bývalý ředitel Draslovky Pavel Brůžek starší a jeho dva synové.
Tomáš Rovný