INZERCE

Ochranné oděvy a pomůcky, bezpečnost práce, ilustrativní záběr. Foto: Pixabay (autorka Tatiana Tikhonova)

Česká Cerva Group dokončila převzetí rakouského konkurenta na trhu pracovních oděvů

Český distributor pracovních oděvů a pomůcek Cerva Group dokončil po několikaměsíčních jednáních akvizici rakouské společnosti Litz-Konfektion. Spolu s ní získá i její výrobní kapacity v Evropě a v jihovýchodní Asii, kde pracuje přes 500 lidí.

Podle slov výkonného ředitele Cerva Group Miroslava Rouse je dohoda o koupi společnosti Litz-Konfektion prvním, ale nikoli posledním významným krokem, který Cerva Group chystá na rakouském trhu. „Plánujeme další investice ve střední a západní Evropě, přičemž Rakousko je pro nás jednou z prioritních destinací,“ prohlásil Rous.

Rakouská společnost LITZ-Konfektion má díky své poloze a tradičním obchodním partnerstvím silnou pozici především v Rakousku, Švýcarsku a Německu. „Rakouská společnost má navíc velmi zajímavou skupinu koncových zákazníků s centrálami v Rakousku a Německu. Díky akvizici jim teď Litz-Konfektion může poprvé nabídnout kompletní portfolio ochranných pracovních oděvů a pomůcek značky Cerva včetně rukavic, obuvi a ochrany hlavy,“ dodává ředitel Rous.

„Naše společnost neustále vyvíjí vlastní unikátní produkty, například v oblasti materiálů odolných vůči kyselinám a nehořlavých materiálů. Jsme uznáváni za vynikající pověst a kvalitu výrobků, získali jsme certifikáty ISO a ekologické certifikáty. Díky tomu, že jsme se stali součástí velkého mezinárodního holdingu, se teď naše produkty budou moci uplatnit na nových trzích napříč světadíly,” uvedl k převzetí šéf společnosti Litz-Konfektion Rupert Litzlbauer.

15 let s českým vlastníkem, 16 s ruským

Cerva Group vznikla již v roce 1991, původně nesla název Červa Export Import. Jejím zakladatelem byl podnikatel Lubor Červa. V roce 2006 využil příležitosti a firmu prodal ruské společnosti Vostok-Service. Vznikl tím lídr trhu pracovního vybavení v regionu střední a východní Evropy. Na rozdíl od jiných českých firem, které pod ruským majitelem spíše strádaly a stagnovaly, Cerva Group pokračovala na růstové dráze.

Podle posledních známých čísel z roku 2020 vykázala Cerva Group tržby přes 2,7 miliardy korun, čistý zisk překonal 120 milionů korun. Vedle silné pozice na domácím trhu má dceřiné firmy na Slovensku, ve Španělsku, Itálii, Dánsku a dalších zemích. Letošní zisk negativně ovlivní rostoucí kurz dolaru i zvyšující se náklady na přepravu zboží z Číny.

Cerva Group má stále ruského vlastníka, i když jiného než původně. Letos v březnu se novým majitelem stala kyperská firma Fastpath Solutions, kterou vlastní byznysmen Valentin Tikanov. Podle zdroje Ekonomického deníku došlo k prodeji poté, co nevyšel prodej zájemcům z Německa, Británie či Spojených států. Ti po ruském útoku na Ukrajinu ztratili o transakci s ruským Vostok-Servisem zájem, nebo výrazně snížili své cenové nabídky.

Více o podnikání bývalého vlastníka Cerva Group Vladimira Golovněva se dočtete ve zprávě zde.

David Tramba