Armáda minulý týden poprvé použila k dopravě svých vojáků víceúčelový letoun Airbus A-330 MRTT (Multi-Role Tanker Transport) z mezinárodní flotily, které je Česká republika součástí. České vojáky a materiál na počátku týdne přepravil z Pardubic do Pobaltí. Sdělila to Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu
Česká republika je součástí Mnohonárodní flotily víceúčelových tankovacích a transportních letadel MMF (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet) od roku 2019. Tvořit ji má osm víceúčelových airbusů se sídlem na letištích v Eindhovenu a Kolíně nad Rýnem. Jsou schopné přepravovat vojáky, materiál nebo letecké palivo pro tankování za letu.
Podle vedoucího oddělení rozvoje vrtulníkového a dopravního letectva ministerstva obrany Miloslava Synka se do nich vejde až 266 pasažérů a 45 tun nákladu na paletách. Při tankování za letu přepraví asi 111 tun paliva. Jeden ze strojů bude podle armády ve zdravotnické konfiguraci, což zahrnuje šest jednotek intenzivní péče a 16 nosítek.
První letoun flotila dostala loni v červnu, další stroje byly dodány do konce roku 2020 a letos by měla letka disponovat celkem pěti letadly. Plných schopností letka dosáhne v roce 2023, od té doby bude mít Česko k dispozici požadovaných 100 letových hodin na rok. Kromě ČR je do projektu zapojeno pět dalších zemí EU. „Jeho cílem je vybudovat mnohonárodní víceúčelovou letku k dosažení chybějících evropských kapacit a současně zabezpečit evakuaci raněných osob (MEDEVAC) během krizových situací,“ uvedla Cyprisová.
Oficiální převzetí prvního letounu po jeho přeletu loni v červnu na základnu v nizozemském Eindhovenu představuje mezník pro mezinárodní jednotku s účastí České republiky, Belgie, Německa, Nizozemska, Norska a Lucemburska. Poslední stroj by měl být předán do užívání v roce 2024.
Mohlo by vás zajímat
Česká republika svou účast v programu, který je prvním úspěšným programem spolupráce mezi EU a NATO, potvrdila podepsáním memoranda o porozumění spolu ještě s dalšími pěti ministry obrany během ceremoniálu na Velitelství NATO v Bruselu dne 24. října 2019.
Účastí v programu tak česká armád získala lepší přístup ke strategické letecké přepravě či k zajištění tankování za letu a k přepravě zraněných.
České ministerstvo obrany za vstup do projektu podle informací z roku 2019 jednorázově zaplatí v přepočtu 594 miliony korun, poté bude každoročně platit 32,6 milionu korun na provoz a deset milionů na personál. Účastnické státy budou platit příspěvky podle toho, kolik letových hodin budou požadovat. Předpokládaný nálet každého z letounů je přibližně 1 100 hodin ročně.
(čtk, ede)