Do našich životů občas zasahuje Evropská unie, ale totéž platí také obráceně. Čeští, demokraticky zvolení zastupitelé hlasují o předpisech, které následně ovlivňují půlmiliardovou populaci. Naši europoslanci přitom patří mezi vůdčí osobnosti například v energetice, digitální agendě nebo ochraně životního prostředí.
Ve francouzském Štrasburku a belgickém Bruselu zasedá 751 zákonodárců, kteří během roku absolvují stovky hlasovacích procedur. Většinou rozhodují spíše ideje a příslušnost ke stranické frakci, než národnost. Ale porovnejme vliv 21 českých europoslanců.
Pomůže nám portál votewatch.eu, na kterém pracují politologové například z London School of Economics and Political Science a New York University. Pomocí algoritmů analyzují dění v parlamentu, především všechna hlasování a sumarizují, jak často a ve kterých oblastech patří každý poslanec mezi vítěze, nebo poražené. Vypíchněme oblasti, kde v posledních letech bodují Češi.
Pro úplnost přitom uvedeme také stranickou příslušnost každého názorového vůdce, přičemž zkratky v závorkách znamenají: Evropská lidová strana (EPP), Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D), Evropští konzervativci a reformisté (ECR), Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), Zelení – Evropská svobodná aliance (Greens-EFA), Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD).
Mohlo by vás zajímat
V energetice vyniká Poche
Pokud jde o elektřinu, plyn, obecně teplo a pohonné hmoty, mezi názorové vůdce pronikl český sociální demokrat Miroslav Poche.
- Jerzy Buzek (Polsko, EPP)
- Claude Turmes (Nizozemsko, Greens-EFA)
- Morten Helveg Petersen (Dánsko, ALDE)
- Krišjānis Kariņš (Lotyšsko, EPP)
- Dario Tamburrano (Itálie, EFDD)
- Ian Duncan (Británie, ECR)
- Miroslav Poche (Česko, S&D)
- Zdzisław Krasnodębski (Polsko, ECR)
- Werner Langen (Německo, EPP)
- Patrizia Toia (Itálie, S&D)
V telekomunikacích vede Charanzová
Chcete poděkovat, anebo naopak vyčinit našinci, který nejvíce ovlivňuje digitální agendu a telekomunikace? Běžte za Ditou Charanzovou, kterou nominovalo hnutí Ano.
- Julia Reda (Německo, Greens-EFA)
- Sabine Verheyen (Německo, EPP)
- Michał Boni (Polsko, EPP)
- Vicky Ford (Británie, ECR)
- Pilar del Castillo Vera (Španělsko, SPP)
- Kaja Kallas (Estonsko, ALDE)
- Axel Voss (Německo, EPP)
- Dita Charanzová (Česko, ALDE)
- Carlos Zorrinho (Portugalsko, S&D)
- Nicola Danti (Itálie, S&D)
V otázkách životního prostředí má úspěch Poc
Pokud jde o environmentální politiku, tedy ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj, potom s parlamentními výstupy poměrně dobře souzní sociální demokrat Pavel Poc.
- Giovanni La Via (Itálie, EPP)
- Miriam Dalli (Malta, S&D)
- Gerben-Jan Gerbrandy (Nizozemsko, ALDE)
- Karl-Heinz Florenz (Německo, EPP)
- Simona Bonafé (Itálie, S&D)
- Julie Girling (Británie, ECR)
- Bas Eickhout (Nizozemsko, Greens-EFA)
- Nils Torvalds (Finsko, ALDE)
- Pavel Poc (Česko, S&D)
- Ian Duncan (Británie, ECR)
Celkový trend udává především Pavel Poc
Nakonec seřaďme nejúspěšnější české poslance podle souhrnného vlivu, který mají v Evropském parlamentu. Stejně jako v environmentálních tématech, také celkově vede sociální demokrat Pavel Poc.
- Pavel Poc (ČSSD, S&D)
- Petr Ježek (ANO, ALDE)
- Pavel Svoboda (KDU-ČSL, EPP)
- Jan Zahradil (ODS, ECR)
- Dita Charanzová (ANO, ALDE)
Češi chybějí v celkovém TOP 10 Evropského parlamentu, kde výrazně převažují muži (9) nad ženami (1). Mezi stranickými frakcemi jasně vedou lidovci (5), následovaní socialisty (3) a reformisty (2). Zastoupení tam mají následující národnosti: Němci (4), Poláci (3), Italové (2) a Britové (1).
Petr Woff