Téměř 40 procent českých mužů a čtvrtina žen se při lyžování posilňuje alkoholem. Podle průzkumu, který proběhl na vzorku 1000 respondentů, si nejčastěji skleničku na sjezdovkách dávají lidé nad 55 let. V některých zemích je ale alkohol na sjezdovce zakázaný a je přísně postihován.

Itálie

V italských Alpách od letoška platí zákaz alkoholu na sjezdovkách. Pokud je lyžaři při namátkové kontrole zjištěno překročení hranice 0,5 promile alkoholu v krvi, čeká ho pokuta od 250 do 1000 eur,  při překročení 0,8 promile je takové jednání dokonce hodnoceno jako trestný čin.

Francie

Ve Francii při lyžování platí nulová tolerance alkoholu.

Rakousko

V Rakousku alkohol na sjezdovkách zakázaný není. Na rozdíl od tuzemska se tam ale kontroly lyžařů reálně provádějí. Pokud je u někoho naměřena vysoká hladina alkoholu v krvi, může přijít o skipas bez nároku na náhradu a může být vykázán ze sjezdovky. Jako přitěžující okolnost je pak alkohol brán při srážce s jiným lyžařem.

Pojistné plnění při úrazu

Podle průzkumu a experimentu Britské pojišťovny Direct Line, je u lyžařů pod vlivem alkoholu o 43 procent vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky nehody. Průzkum, do kterého se zapojilo 2000 lyžařů, vycházel z experimentu na simulátoru. Lyžaři nejprve absolvovali jízdu na simulátoru bez požití alkoholu a následně po jeho požití.

Pokud dojde k úrazu pod vlivem alkoholu, může pojišťovna odmítnout pojistné plnění vyplatit. „Není ojedinělé, že k úrazu dojde pod vlivem alkoholu. V takovém případě musí lyžař počítat s tím, že mu pojišťovna může pojistné plnění krátit či odmítnout, zvláště pak po požití většího množství alkoholu,“ uvádí Vlastimil Divoký z Evropské pojišťovny.

(bar, čtk)