Čtvrtek, 18. srpna, 2022

Češi loni létali k moři nejčastěji do Řecka a Egypta, průměrná cena zájezdu převýšila 15 tisíc

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejoblíbenější destinací roku 2021 pro cesty Čechů na dovolenou bylo Řecko, které tvořilo 24 procent ze všech objednávek agentury Invia. Průměrná dovolená vyšla na 15 500 korun za osobu, vůbec nejdražší loni prodaný zájezd vyšel pětičlennou rodinu na 945 tisíc korun.

Po Řecku následoval Egypt s 21 procenty, až za ním s velkým odstupem následovalo Bulharsko s 10 procenty a Chorvatsko s osmi procenty. O pátou příčku se dělí Česká republika a Turecko, shodně se sedmi procenty. „Z pohledu konkrétních lokalit byl suverénně největší zájem o egyptskou Hurghadu, na níž se shodlo 11 procent našich klientů. Devět procent vyrazilo do sousední Marsa Alam,“ uvedla mluvčí Invie Andrea Řezníčková.

Češi v minulém roce za svůj zájezd utratili průměrně 15 500 korun. Z desítky nejnavštěvovanějších zemí byly nejdražší Spojené arabské emiráty, kde dovolená v průměru stála 26 000 korun na osobu. Nejoblíbenější Řecko vycházelo v průměru na 17 600 korun. Nejlacinější je pobyt v Česku, který domácí cestovatele vyšel v průměru na 4300 korun. Za vůbec nejdražší loňskou dovolenou zaplatil klient agentury Invia 945 650 korun, šlo o zájezd na 20 dnů na Maledivy pro pětičlennou rodinu.

„V posledních letech pozorujeme, že si lidé nevybírají ty nejlevnější dostupné zájezdy, ale požadují kvalitu, chtějí si dopřát to nejlepší, co je v jejich možnostech. Omezené cestování během přísných lockdownů pak tuto potřebu ještě zvýšilo,“ komentuje aktuální trendy Řezníčková.

Jako již tradičně byl i loni největší zájem o pobyty v hotelech s all inclusive službami. Vybralo si je 64 procent klientů. Následují zájezdy s polopenzí, které si koupilo 18 procent a jen se snídaní si vystačilo sedm procent turistů. Téměř polovina českých turistů vyráží do čtyřhvězdičkového hotelu, 25 procent má raději pětihvězdičkové ubytování a tříhvězdičkový hotel volí 22 procent.

Nejčastější dopravou na dovolenou byla letecká (79 procent), následuje vlastní (19 procent) a autobus (2 procenta). Dovolenou častěji kupují ženy, a to v 58 procentech zájezdů.

Společnost Invia.cz je největší cestovní agentura v České republice, funguje jako autorizovaný prodejce zájezdů více než 300 cestovních kanceláří. Invia.cz je součástí Invia Group, která působí také na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Rakousku, Švýcarsku a Polsku. Skupina spolupracuje s největšími cestovními kancelářemi v Evropě a ročně odbaví okolo 3 milionů klientů.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter