Česká delegace dnes v Bruselu jednala o stavbě nového jaderného bloku v České republice. Bylo to první větší setkání, které předchází notifikaci, tedy souhlasu Evropské unie s dostavbou plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Zástupci Evropské komise pošlou do Prahy ještě další dotazy, řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla. Jednání jsou podle něj teprve na začátku. Kromě Neděly byl v delegaci i vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.
Evropská komise bude plánovaný nový český jaderný zdroj v Dukovanech zkoumat především z hlediska možné nedovolené veřejné podpory od státu. „Když jedete řešit notifikaci, je k tomu potřeba řada úvodních jednání. Je to interaktivní diskuse se zástupci DG Competition a DG Energy (generální ředitelství Evropské komise), kteří se obecně ptají na to, jak si to Česká republika představuje, jak dochází k selhání trhu a jaké mechanismy a cesty si chce členský stát vybrat v případě podpor,“ popsal jednání náměstek ministra průmyslu René Neděla. Vypíchl, že cesta k povolení není jednoduchá.
Premiér Andrej Babiš v polovině října uvedl, že Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Zdůraznil, že je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.
Neděla nechtěl odhadnout termín dalších šetření, které mají povolení předcházet. „Snažíme se, abychom už příští rok měli hmatatelné výstupy,“ poznamenal. Podle něj nicméně zástupci EK pozitivně hodnotili, že Česko informuje o svých krocích v dostatečném předstihu.
Záležet ale bude podle něj na tom, jaká bude diskuse mezi regiony, jichž by se dostavba jaderné elektrárny měla dotknout. Záměr stavby musí také splnit evropská pravidla veřejné podpory, například že nedochází ke zvýhodňování nějakého subjektu anebo k dominantnímu postavení na trhu, a také na tom, zda projekt zapadá do strategie celého evropského energetického plánu.
Rakouská spolková země Horní Rakousy se v říjnu v reakci na Babišovo prohlášení obrátila na Evropskou komisi s požadavkem, aby plány Česka na rozšiřování jaderných elektráren prověřila. Český vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček následně řekl, že ČR je připravena Rakousku své kroky objasňovat, zároveň ale požaduje respekt ke svému rozhodnutí.
Delegace kromě českého energetického mixu dnes v Bruselu představila i vizi o obnovitelných zdrojích v České republice, které jsou druhým nejvýznamnějším zdrojem, a možnosti zavedení strategických rezerv. Prezentovala i studii firmy ČEPS ohledně výkonové nerovnováhy, která předpokládá, že Česku nebude po roce 2030 plánovaná stavba nového bloku v dukovanské elektrárně stačit.
To prohlásil nedávno i ministr Havlíček, podle něhož Česko bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít do budoucna kde brát elektřinu. Problémy podle něj mohou vzniknout už po roce 2030. Že ČR potřebuje postavit nové elektrárny, aby i nadále byla soběstačná v množství elektřiny pro svou spotřebu, se shodují také odborníci z akademické sféry. Proti jsou dlouhodobě ekologové.
Vyrobí 20 procent české energie
Jaderná elektrárna Dukovany je první jadernou elektrárnou postavenou na českém území. V elektrárně jsou čtyři výrobní bloky s tlakovodními reaktory typu VVER 440. První reaktorový blok byl uveden do provozu v květnu 1985. Od července 1987 jsou v provozu všechny čtyři výrobní bloky. V rámci zvyšování účinnosti a využití výkonových rezerv došlo ke zvýšení instalovaného výkonu z původních 4 x 440 MW na současných 4 x 510 MW.
Výrobní zařízení elektrárny, technologie i bezpečnostní systémy jsou kontinuálně modernizovány a elektrárna splňuje všechny současné požadavky na provoz jaderných elektráren. Na bezpečnost a spolehlivost provozu dohlíží několik domácích i mezinárodních úřadů (Státní úřad pro jadernou bezpečnost, MAAE, WANO a další). V letech 2016-2017 elektrárna obdržela nové provozní licence pro všechny čtyři bloky na dobu neurčitou doplněné o několik provozních podmínek. Předpokládaný provoz elektrárny je do roku 2037 s možností prodloužení až do roku 2047.
Elektrárna je základním zdrojem české energetické soustavy, která svoji výrobou dlouhodobě pokrývá přes dvacet procent celkové spotřeby České republiky a výrazně tak přispívá energetické bezpečnosti a soběstačnosti. Za celou dobu provozu vyrobila přes 433 miliard kWh elektrické energie, což by stačilo na víc jak 28 let současné spotřeby všech domácností.
Jaderná elektrárna Dukovany je největším zaměstnavatelem v regionu. Přímo v elektrárně pracují tři tisíce zaměstnanců Skupiny ČEZ a dodavatelů. Studie Karlovy univerzity prokázala, že s provozem elektrárny souvisí až třicet tisíc pracovních míst.
-nik, čtk-