Úterý, 24. května, 2022

Černý den na železnici. Srážka vlaků na Domažlicku, tři mrtví a zablokovaný hlavní tah u Kralup

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na trati mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se dnes kolem osmé ráno srazily dva osobní vlaky. Tři lidé zemřeli, pět jich je ve vážném stavu, zhruba tři desítky zraněných jsou mimo ohrožení života – jsou potlučení či poškrábaní. Není to jediná dnešní nehoda. U Kralup nad Vltavou vykolejil dnes brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Omezení na hlavní trati z Prahy na sever se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních.

Jak dále uvedla agentura ČTK, na Domažlicku šlo o srážku vlaku Západní expres s osobním vlakem. Na místo míří ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) a vedení Českých drah. Na twitteru ministr uvedl, že expres projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně Radonice na Domažlicku a srazil se s osobním vlakem. Za záchrannou službu zasahují čtyři vrtulníky, pět vozů rychlé záchranné pomoci a dva lékaři z oblasti.

„O život přišli tři lidé, jedna cestující a dva naši kolegové. Je mi velice líto jejich tragické smrti a hluboce cítím s jejich rodinami. Je to velké neštěstí, které nejenom nás, kteří máme k železnici blízko, velmi zasáhlo. Tři kolegové při nehodě utrpěli zranění. Naše společnost poskytne pozůstalým a zraněným veškerou pomoc a odškodnění. Už jsme v tomto směru přijali potřebná rozhodnutí,“ řekl k nehodě Ivan Bednárik, generální ředitel a předseda představenstva Českých drah.

U Kralup nad Vltavou vykolejil dnes brzy ráno nákladní vlak. Při nehodě se nikdo nezranil. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava. Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení pravděpodobně do večerních hodin.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy – Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. „Vykolejil v prostoru výhybky. Odhadujeme, že škoda půjde do milionů korun, ale zatím je to předběžné,“ řekl Drápal.

Podle mluvčí Správy železnic Radky Pistoriusové bude rozsah poškození trati možné přesně určit až po ukončení vyšetřování a odstranění vykolejených vozů. „V tuto chvíli můžeme říci jediné, že víme, že není poškozené trakční vedení,“ řekla Pistoriusová agentuře ČTK.

V úseku Praha-Holešovice – Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Co se týká nehody na Domažlicku, tak jde o největší železniční nehodu od minulého léta, kdy si desítky zraněných vyžádala čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku. Tam 7. července zahynuli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. Jednu oběť a 35 zraněných měla nehoda z loňského 14. července na kraji Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do stojícího nákladního expresu.

ČTK, red

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter