Ministryně obrany Jana Černochová se tvrdě pustila do svého předchůdce, dnes šéfa sněmovního výboru pro obranu za hnutí ANO Lubomíra Metnara. Důvodem je skutečnost, že Evropská komise zahájila s Českou republikou řízení kvůli údajnému porušení směrnice o veřejných zakázkách v oblasti obrany. Toho se ČR měla dopustit při nákupu amerických vojenských vrtulníků. Ministerstvo obrany už muselo jednou za tuto akvizici zaplatit, když antimonopolní úřad resortu uložil pokutu přesahující půl miliardy korun.
Česká republika se za vlády Andreje Babiše rozhodla pořídit americké vrtulníky systému H-1. Celkem objednala osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper, z dílen vyrábí americké společnosti Bell.
Podle stanoviska Evropské komise Česká republika obešla směrnici o veřejných zakázkách v oblasti obrany a zneužila výjimku pro přímé zadání zakázky americké straně. Porušení směrnice komise spatřuje taktéž v požadavku českých úřadů na zapojení českých firem do zakázky.
Česká republika má dva měsíce na odpověď a vyřešení nedostatků.
„Pane předsedo Metnare, chtěla bych se zeptat, zda jste zachytil informaci, že Evropská komise zahájila s naší zemí řízení o tom, že při vašem nákupu vrtulníků systému H1 byla porušena příslušná směrnice? Ano, jde o zakázku, za kterou ministerstvo obrany dostalo již kvůli vám pokutu půl miliardy korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Hodláte se k tomu nějak vyjádřit? Třeba uznat chybu a přijmout konečně za něco odpovědnost? Živě si pamatuji jednání výboru pro obranu v únoru 2021, kde jsme pokutu od ÚOHS poprvé projednávali a kde od vás bohorovně zaznívalo, že nám vůbec nic nehrozí. To vidím. Od té doby padlo pravomocné rozhodnutí, že pokuta platí a vy jste se tím až do teď promlčel. Teď nám hrozí kvůli vám ještě další pokuta ze strany Evropské komise. Co uděláte? Ta 2 procenta HDP pro obranu jsem nevybojovala na vaše pokuty, ale pro vojáky, víte to? Je smutné, že nás vaše chyby stojí tolik a že jsou na úkor modernizace Armády ČR,“ pustila se do Metnara na síti X ministryně Jana Černochová (ODS).
„Paní Černochová vy moc dobře víte, že ony americké vrtulníky jsou nakoupené podle stejných pravidel, jako ty vaše F-35 (stíhačky 5. generace – pozn. red.). Teď kalíte vodu, ale udělat si fotečky u těch vrtulníků vám, ani Petrovi Fialovi nevadilo. Nákup vrtulníků posílil obranyschopnost České republiky a zbavili jsme se závislosti na ruské technice. Vy byste měla zastávat bezpečnostní zájmy České republiky, protože do budoucna se tyto pokuty a výzvy mohou týkat i vás,“ returnoval Černochové Metnar.
Evropská komise vysvětlila, že cílem směrnice o zadávání zakázek v oblasti obrany je zvýšit transparentnost a otevřenost v rámci evropského trhu s evropským vybavením, zajistit rovné podmínky pro evropské společnosti a zároveň zajistit ochranu bezpečnostních zájmů členských států.
„Komise se domnívá, že zadávací řízení a podmínky uplatňované Českem při zadání zakázky nebyly v souladu se směrnicí o zadávání zakázek v oblasti obrany a se zásadami zakotvenými ve smlouvě o fungování EU,“ stojí ve vzkazu unijní exekutivy.
Dodržujte směrnici o zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany!
Komise rozhodla o zahájení řízení pro porušení povinnosti zasláním výzvy České republice (INFR(2023)4017) pro porušení povinností vyplývajících ze směrnice 2009/81/ES (dále jen „směrnice o zadávání zakázek v oblasti obrany“) a ze Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) v souvislosti s pořizováním vojenských vrtulníků.
„Cílem směrnice o zadávání zakázek v oblasti obrany je zvýšit transparentnost a otevřenost evropského trhu s obranným materiálem (EDEM) a zajistit rovné podmínky pro evropské společnosti a zároveň zajistit ochranu bezpečnostních zájmů členských států. Komise se domnívá, že zadávací řízení a podmínky, které Česko použilo pro zadání zakázky, nebyly v souladu se směrnicí o zadávání zakázek v oblasti obrany a se zásadami stanovenými ve smlouvě,“ uvedla Evropská komise.
„Porušení se týká obcházení směrnice o zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany týkající se organizace výběrových řízení, a to zneužitím výjimky pro zakázky mezi vládami stanovené v této směrnici. Přímé zadání zakázky rovněž porušuje zásady Smlouvy o nediskriminaci, rovného zacházení a transparentnosti tím, že zbavuje společnosti EU možnosti předložit nabídky a účinně soutěžit o zakázku. Porušení se týká rovněž požadavku českých orgánů na průmyslovou účast českých společností na zakázce. Restriktivní opatření ukládající zahraničním dodavatelům povinnost spolupracovat pouze s domácími společnostmi porušují základní zásady Smlouvy. Diskriminují hospodářské subjekty, zboží a služby z jiných členských států a brání volnému pohybu zboží a služeb a/nebo právu usazování na vnitřním trhu. Komise proto zasílá České republice výzvu k odstranění nedostatků, na kterou má nyní dva měsíce, aby na ni reagovala a odstranila nedostatky, na které Komise upozornila. Pokud nebude odpověď uspokojivá, může se Komise rozhodnout vydat odůvodněné stanovisko,“ stojí v rozhodnutí Komise.
Kdo nese odpovědnost?
Pořízení dvanácti strojů americké firmy Bell za necelých 18 miliard korun u českého antimonopolního úřadu několikrát zpochybnil italský výrobce Leonardo, který své levnější stroje neúspěšně nabízel české armádě. Ministerstvo si za svým postupem stojí. Není vyloučeno, že aktuální rozhodnutí může souviset s těmito podněty.
Odpovědnost za pokutu jde podle dřívějších slov tehdejší předsedkyně sněmovního výboru pro obranu – dnes ministryně – Jany Černochové především za tehdejším náměstkem pro akvizice Filipem Říhou, který po takzvané dobrovolné rezignaci na svůj post před rokem právě v tomto týdnu usedl na ministerstvu obrany do nově vytvořeného místa již devátého náměstka ministra.
„Je s podivem, že ačkoli agendy ministerstva výrazněji nenarostly, o to víc přibylo náměstků. Pane premiére, tímto se nedá promlčet!“ apelovala tehdy Jana Černochová na premiéra Andreje Babiše.
Problémová smlouva
„Zákon v tomto případě předpokládá uložení zákazu plnění smlouvy, jestliže je podán příslušný návrh. V uvedeném případě však bylo zjištěno, že uložení zákazu plnění smlouvy by znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu,“ vysvětlil tehdy mluvčí úřadu Martin Švanda, proč ministerstvo mohlo v nákupu vrtulníků pokračovat.
Ministerstvo obrany se rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahrazují ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35, v roce 2019.
Americká firma Bell českým vojákům dodává za 646 milionů dolarů, tedy 17,6 miliardy korun s DPH, osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.
Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, měla ale podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích.
(hrb)