Ministryně obrany Jana Černochová v týdnu už podruhé v krátké době jednala se členy Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory. Diskutovalo se o podpoře obchodů formou vláda – vláda, legislativních změnách, intenzivnějším zapojení českého obranného průmyslu do bezpečnostního a obranného systému státu i o tom, jak se lépe připravit a zvládat krizové stavy. Zaznělo mimo jiné, že Česká republika odeslala na válkou zmítanou Ukrajinu materiál v částce přesahující 1,1 miliardu korun.
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý i předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory Lubomír Kovařík, ocenili nový systémový přístup ministerstva obrany ke spolupráci s českými zbrojními firmami.
„Firmy obranného průmyslu vítají, že ministerstvo obrany pod vedením Jany Černochové hodlá vést intenzivní dialog s domácím průmyslem o střednědobých i dlouhodobých potřebách Armády ČR,“ uvedli.
Zdůraznili zároveň, že čeští zbrojaři jsou připraveni udělat pro potřeby armády maximum.
Klíčové pro zajištění domácích dodávek jsou přitom rezervy výrobního materiálu. Resortu obrany i s podporou současné ministryně, se v minulých letech podařilo zabránit odprodeji některých těchto kovů ze skladů Správy státních hmotných rezerv. To ministryně obrany Jana Černochová (ODS) i zástupci Hospodářské komory považují za zásadní pro úspěšnou produkci zbrojního materiálu v budoucnu.
Mohlo by vás zajímat
Češi ve strategických projektech
Domácí obranný průmysl je už několik posledních let nedílnou součástí jakéhokoliv strategického modernizačního projektu. Míra zapojení do jednotlivých zakázek se určuje na základě reálných schopností a kapacit podniků, platí však, že u významných zakázek resort vyžaduje zapojení českých zbrojařů v řádech desítek procent z ceny zakázky.
„U všech v poslední době uzavřených akvizic byly zároveň podepsány programy průmyslové spolupráce. Ať už se jedná o izraelské radiolokátory MADR, houfnice CAESAR, komplet SHORAD nebo americké vrtulníky Venom a Viper,“ uvedla Jana Černochová s tím, že účast domácích firem na zakázkách má také nezanedbatelný ekonomický efekt: Z každé investované koruny se státu vrací téměř polovina zpět ve formě daní.
Zlepšení legislativy pro krizové stavy
Poslední jednání zástupců Hospodářské komory a ministerstva obrany se odehrálo bezprostředně po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Minulý týden vláda schválila komplexní plán legislativních změn s cílem posílit a zvýšit schopnosti reakce českých ozbrojených sil na vojenské i nevojenské krize a zajistit stabilní financování obrany v dlouhodobém horizontu. Čeští zbrojaři tuto snahu ocenili.
„Jsme přesvědčeni, že zapojování soukromých firem obranného průmyslu do bezpečnostního a obranného systému státu je správným krokem,“ prohlásil Vladimír Dlouhý.
V souvislosti s konfliktem na Ukrajině je Česká republika jedním z lídrů vojenské pomoci. Celkem již darovala materiál v částce přesahující 1,1 miliardu korun.
Jednou z rolí ministerstva obrany je také koordinace a zastřešení sbírky velvyslanectví Ukrajiny na pořízení vojenského materiálu pro Ukrajinu.
Podle aktuálních informací je do sbírky zapojeno přibližně 117 000 dárců a byla vybrána už více než miliarda korun. Z této částky je nasmlouván vojenský materiál za přibližně 923 milionů korun. Do sbírky se zapojily desítky firem českého obranného průmyslu, které nabídly svoje produkty.
Sbírka je podle ministryně unikátní jednak v propojení státních orgánů, veřejnosti a českého obranného průmyslu pro dobrou věc a současně v tom, jak rychle a efektivně dodávky probíhají.
„Zbrojařské firmy nám v tomto úsilí významně pomáhají. Ráda bych jim za to poděkovala. Věřím, že i v této spolupráci budeme nadále pokračovat,“ uzavřela ministryně obrany Jana Černochová.
(nik)