Členové sněmovního výboru pro obranu v týdnu probrali informace o připravované Obranné strategii České republiky, na ní navazující Koncepci výstavby Armády České republiky 2035 a vyslechli také argumenty o strategických plánech ministerstva obrany.
Výboru se zúčastnila ministryně obrany Jany Černochová (ODS), zástupce Náčelníka generálního štábu generálmajor Miloslav Lafek. Výbor se věnoval legislativě, nasazení sil a prostředků resortu ministerstva obrany v zahraničních operacích, pobytem ozbrojených sil jiných států na našem území.
Členové také probrali druhý doplněk k účasti ozbrojených sil České republiky na vojenských cvičeních mimo naše území a účast ozbrojených sil jiných států na vojenských cvičeních na našem území v roce 2023.
Důležitým segmentem jednání výboru byly informace zástupců resortu o připravované Obranné strategii ČR, Koncepci výstavby Armády České republiky 2035 a strategických plánech.
Mohlo by vás zajímat
Audit a revizi důležitých strategických dokumentů ukládá ministerstvu obrany programové prohlášení vlády. Už na sklonku roku 2022 byla zahájena příprava nové Bezpečnostní strategie České republiky a nové Obranné strategie České republiky. Do její přípravy zapojily všechny zúčastněné orgány veřejné správy.
Vláda přijala novou bezpečnostní strategie před prázdninami v červnu.
Nová obranná strategie byla projednána v pátek na výboru pro obranné plánování ministerstva obrany.
Jednadvacátého září by ji měla projednat Bezpečnostní rada státu a v návaznosti na to na konci září by měla tento materiál projednat vláda.
Podle ministryně obrany Jana Černochová patří mezi nejdůležitější témata obranné politiky České republiky „zejména zásadní zhoršení bezpečnostního prostředí a jeho implikace do obrany ČR a kolektivní obranu v NATO“.
„Dalším tématem je celovládní a celospolečenský přístup k obraně, včetně zapojení občanů do přípravy na obranu. Jsou to vojenské předpoklady obranyschopnosti. Je to vlastně to, čemu říkáme odolnost státu a společnosti, efektivita rozhodovacích procesů, krizové řízení, technologie a inovace. Dále to je schopnost válečného rozvinutí ozbrojených sil a mobilizace k tomu potřebných zdrojů a nástrojů. Dále to je role obranného a bezpečnostního průmyslu, včetně zajištění bezpečnosti dodávek a zapojení průmyslu do systému hospodářské mobilizace,“ řekla ministryně obrany na výboru. Doplnila, že důležitým parametrem dokumentu je také zdrojové a personální zajištění obrany.
Jednotlivé prvky strategie jsou dle Černochové rozpracovány v návazných strategických, koncepčních a implementačních dokumentech resortu ministerstva obrany a dalších orgánů veřejné správy.
„Strategie, stejně jako minulá, bude pravidelně vyhodnocována, a to zejména prostřednictvím každoroční zprávy o stavu zajišťování obrany,“ podotkla Černochová.
Poslanci se také věnovali chystané Koncepci výstavby Armády České republiky 2035 (KVAČR).
„Tato koncepce bude navazovat na bezpečnostní a obrannou strategii. Ambicí resortu ministerstva obrany je budovat moderní akceschopnou a komplexně připravenou vševojskovou armádu. Chceme armádu, která je pevným pilířem obranného systému České republiky a která poskytuje adekvátní příspěvek do kolektivní obrany Severoatlantické aliance. Armáda ve své koncepci zohledňuje zejména výraznou změnu bezpečnostního prostředí, a s tím související potřebu připravit se na konflikt vysoké intenzity. Dalším významným tématem armádní koncepce je adaptace na měnící se charakter války. V této souvislosti bych podtrhnula zejména koncept multidoménového válčení,“ řekla Jana Černochová.
Vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany České republiky Jan Jireš navázal, že v období příprav KVAČR proběhlo letos v březnu cvičení CMX 2023, kterého se účastnily poprvé v historii všechny resorty „na vysoké úrovni“.
„To znamená na úrovni náměstků ministrů, kteří by se reálně účastnili zasedání ústředního krizového štábu. Cvičení bylo zásadní v tom, že se nám podařilo identifikovat mnoho nedostatků, které v koordinaci mezi resorty a v zapojení ostatních resortů do přípravy na obranu a do provedení obrany máme,“ konstatoval Jireš.
I tyto skutečnosti byly podle Jireše promítnuty do nové obranné strategie a do dalších souvisejících dokumentů.
„Rozhodně to bude zdroj poučení a úkolů pro všechny resorty a pro vládu jako celek do mnoha následujících let,“ uzavřel Jan Jireš.
(hrb)