Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru roku 2022 poskytlo Česko napadené zemi nepotřebný vojenský materiál v hodnotě 7,3 miliardy korun, řekla dnes novinářům ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Jako dárce, koordinátor či organizátor se pak Česká republika podílela na dodávkách za více než tři miliardy dolarů (71,8 miliardy korun).
Česká armáda a obranný průmysl dodaly podle Černochové na Ukrajinu přes 1600 kusů vojenské techniky a miliony kusů munice všech ráží. „Vycvičili jsme více než 7000 ukrajinských vojáků jak na území České republiky, tak v Polsku. Je to přes deset procent celkového objemu vycvičeného misí Evropské unie,“ dodala ministryně.
Černochová zmínila také příspěvek ve výši 865 milionů korun do takzvané české iniciativy, v rámci které Česko shání dělostřeleckou munici pro Ukrajinu ze zemí mimo EU. „Iniciativě, jejímž cílem bylo do konce roku dodat na Ukrajinu 500.000 kusů potřebné velkorážové munice, jsme věnovali stěžejní pozornost,“ řekla. Munici pořizuje Česko také pomocí výnosů ze zmrazených ruských aktiv, dodala.
Podporu ministerstva obrany má také rozvoj vazeb mezi českými a ukrajinskými podniky. „Jako příklad můžu uvést výrobu dronů v česko-ukrajinské společnosti, transfer výroby útočné pušky Bren 2 nebo munice na základě spolupráce ukrajinského průmyslu s českými společnostmi Sellier & Bellot či Czechoslovak Group,“ uvedla Černochová.
Mohlo by vás zajímat
První vozidla CV90 už jsou ve výrobě
Ministryně obrany Jana Černochová dále zmínila, že ve výrobním závodě švédské firmy BAE Systems začala výroba prvních bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Prvních deset vozidel CV90 by měla armáda dostat v roce 2026, dodávky pak mají pokračovat do roku 2030.
Nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun schválila vláda loni v květnu. Česko je pořídí formou mezivládní dohody ze Švédska. Armáda původně chtěla 210 strojů za 51,7 miliardy korun. Kvůli zdražování techniky se ale ministerstvo obrany rozhodlo využít opce a pořídit rovnou dalších 36 strojů. Cenu za třicetiletý životní cyklus pásových bojových vozidel pěchoty CV90 ministerstvo obrany odhaduje na zhruba 100 miliard korun.
Česko s novými obrněnci získá licenci nejen na jejich opravy, ale také výrobu. Přes 200 obrněnců se bude vyrábět v Česku. Z celkové zakázky má český průmysl získat aspoň 40 procent, v opačném případě budou následovat sankce. Letos v srpnu ministerstvo obrany uvedlo, že se do spolupráce na projektu zatím zapojilo více než 20 českých společností a o zapojení dalších partnerů se jedná.