Ministerstvo financí se tak trochu mění v úvěrovou instituci pro energetické společnosti. Po úvěru ve výši až tři miliardy eur (74 miliard korun) společnosti ČEZ nyní půjčuje balík 15 miliard korun společnosti ČEPS. Ta se potýká se zvýšenými náklady na služby výkonové rovnováhy, a to v rozsahu odpovídajícím státní pomoci.
Smlouvu o zápůjčce mezi ministerstvem financí a společností ČEPS lze dohledat v registru smluv. Prvních 6 miliard stát půjčí provozovateli přenosové soustavy již v srpnu, dalších 9 miliard vyplatí k datu 2. ledna příštího roku. Půjčka bude úročena pevnou sazbou 7,5 procenta ročně. Zápůjčka je podle smlouvy splatná k datu 31. července 2023, ale lze ji prodloužit dodatkem či uzavřením nové smlouvy.
„ČEPS je oprávněna použít poskytnuté peněžní prostředky výhradně k zajištění systémových služeb pro přenosovou soustavu podle Energetického zákona, zejména k průběžnému financování nákladů na nákup podpůrných služeb,“ uvádí se dále ve smlouvě.
Mluvčí ČEPS Hana Klímová přijetí půjčky od státu ve výši 15 miliard korun bez dalších podrobností potvrdila.
Dřív to stálo 7 miliard ročně, letos už 20
Půjčka tak souvisí s problémem, na který Ekonomický deník upozornil před necelým měsícem. Kromě tržní ceny elektrické energie totiž šplhají vzhůru také náklady na udržování rovnováhy v síti. Náklady společnosti ČEPS na nákup těchto služeb se v minulých letech pohybovaly okolo 7 miliard korun, letos už to bude zhruba 20 miliard.
ČEPS nemá vlastní elektrárny, a tak musí energii pro stabilizaci sítě nakupovat na trhu. Mezi dodavatele patří hlavně majitelé uhelných či plynových elektráren a tepláren. Ti logicky nechtějí na obchodech s ČEPS prodělat, tudíž své ceny přizpůsobili novým poměrům na energetickém trhu. Růst byl natolik rychlý, že musel zasáhnout Energetický regulační úřad (ERÚ). Úřad začal tyto ceny usměrňovat, což lze považovat za mírnější formu regulace.
Mohlo by vás zajímat
Zvýšené náklady se promítnou do cen elektřiny pro koncové spotřebitele elektřiny – domácnosti, firmy a další. Stane se tak nejdříve od ledna příštího roku. Zvýšené náklady však musí ČEPS, který je stoprocentně vlastněn státem, hradit už v letošním roce. Pomoct mu s tím má právě zmíněná finanční výpomoc od ministerstva financí.
David Tramba