Státem vlastněný provozovatel páteřní přenosové soustavy ČEPS hospodařil v období leden až září letošního roku se ztrátou 4,57 miliardy korun před zdaněním. Společnost má dle zákona nárok na korekci nedostatečné výše regulovaných cen, po připočtení očekávaného doplatku by měla být v zisku 5,2 miliardy korun před zdaněním.
Jak společnost dále uvedla v Souhrnné zprávě o hospodaření za leden až září 2022, ztráta za celý letošní rok by měla dosáhnout 5,45 miliardy korun (po doplacení vynaložených nákladů se bude jednat o zisk 5,8 miliardy). Jedná se o výrazné snížení oproti předchozímu odhadu, který ČEPS zveřejnil na konci září. Tehdejší odhad byl minus 9,75 miliardy korun. Faktem je, že ceny na energetických burzách dnes nejsou až tak šílené jako v září, což rozsah očekávané ztráty snižuje.
ČEPS totiž musí nakupovat regulační energii za ceny podobné těm na komoditních burzách, což výrazně navyšuje jeho náklady. Kompenzace, které vynahradí růst nákladů na nákup služeb výkonové rovnováhy, ČEPS dostane až v příštích letech. Do té doby si musí chybějící peníze půjčit od státu (konkrétně se jedná o půjčku 15 miliard korun od ministerstva financí) nebo od bank. Výše přijatých úvěrů k 30. září přesáhla hranici 20 miliard korun.
Většinu tržeb i nákladů tvoří přeshraniční obchodování
Celkové výnosy společnosti ČEPS za tři čtvrtletí roku 2022 dosáhly hodnoty 131,7 miliardy korun. Tuto hodnotu navyšují objemy přenesené energie v rámci evropských propojených trhů, bez nich by výnosy byly na hodnotě 24,1 miliardy korun. „Na výnosech se z 94,8 procenta podílely tržby z prodeje licencovaných služeb, a to zejména za činnosti rezervace kapacity a použití sítí,“ uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.
V období leden až září 2022 bylo v síti ČEPS přeneseno celkem 50,24 TWh (50,24 miliard kWh) elektrické energie, což je o 1,715 TWh více než ve stejném období loňského roku.
Náklady dosáhly ve sledovaném období výše 136,2 miliardy korun, bez mezinárodního obchodování (tj. shippingu a couplingu) činily 28,66 miliardy korun. „Proměnné náklady ve sledovaném období zásadně ovlivnila situace na trhu s elektřinou, která přinesla skokový nárůst cen služeb výkonové rovnováhy. Ty ČEPS nakupuje, aby mohl vykonávat licencované činnosti dané zákonem,“ doplnil Martin Durčák.
Také v letošním roce pokračoval ČEPS v realizaci rozsáhlého investičního programu. Finanční prostředky směřovaly zejména na výstavbu nových linek a modernizaci stávajících prvků přenosové soustavy. Celkové investiční náklady před započtením dotací mají v letošním roce dosáhnout výše 5,5 miliardy korun.
David Tramba