Vládní sliby o konci přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu se míjejí s realitou. Naopak, státem ovládaný distributor pohonných hmot ČEPRO opět nakoupil biopaliva za miliardy korun. Například jen za nákup řepkové bionafty vydá do konce roku 2023 celkem 6,4 miliardy korun.

Podle dokumentů uložených ve veřejném Registru smluv uzavřelo ČEPRO dvě rámcové smlouvy o nákupu bionafty se společnostmi Preol a Chemoprojekt. Zatímco Chemoprojekt, který převzal výrobu bionafty v Ústí nad Labem po padlé Setuze, zřejmě tolik emocí nevyvolá. Kontroverznější je druhý dodavatel. Preol totiž patří do skupiny Agrofert nepřímo ovládané šéfem hnutí ANO a bývalým premiérem Andrejem Babišem.

Na podpis takové smlouvy jako první upozornil web Kverulant.org. „Vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. I proto nyní ČEPRO uzavřelo s Babišovou firmou PREOL smlouvu na nákup biosložky z řepky za 6,4 miliardy korun,“ uvedl Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel Kverulant.org.

Vládní novela zákona na ochranu ovzduší totiž ruší jen samotnou povinnost přimíchávat biosložku do paliv, nikoli s ní související povinnost snižovat emise z dopravy. Razima dále uvedl, že Kverulant napíše všem senátorům a žádá je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit a biopaliva, která snižují kvalitu pohonných hmot a zvyšují jejich cenu, skutečně zastavili.

Vedle smlouvy na nákup bionafty uzavřelo ČEPRO také dvě rámcové smlouvy na nákup biolihu (neboli bioetanolu) v hodnotě 1,4 miliardy korun (bez DPH). Stalo se tak o něco dříve, na přelomu března a dubna. Dodavatelé jsou i v tomto případě dva, jmenovitě největší slovenský výrobce biolihu Enviral a český producent Ethanol Energy. Také v tomto případě na tom bude profitovat expremiér Babiš; jeho Agrofert vlastní Ethanol Energy z 50 procent.

Mohlo by vás zajímat

Jak připomíná Kverulant.org. zákon o ochraně ovzduší má dvě klíčové části. V zákoně má dle návrhu vlády zmizet povinnost přimíchávat minimálně 4,1 procenta biolihu do benzinu a 6 procent biosložky do nafty. Ale hned za tímto paragrafem v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který pod hrozbou pokuty ukládá prodejcům pohonných hmot povinnost snižovat emise oxidu uhličitého o 6 procent oproti roku 2010. V praxi se toho dosahuje hlavně s pomocí přimíchávání biosložky.

(dtr)