Ze státního produktovodu léta unikala ropa. Státní firmy ČEPRO a MERO zaplatí 22 milionů korun bez DPH za sanaci ekologické havárie. Přišlo se na ni loni při plánované opravě produktovodu nedaleko hlavního města. Transportovaná ropa léta unikala z produktovodu původně ve vlastnictví MERO, který přešel na ČEPRO.
Státní akciové společnosti ČEPRO a MERO se podělí o zaplacení sanace ekologické havárie produktovodu v Nehvízdkách. Smlouva o spolupráci při odstranění ekologického znečištění byla zveřejněna v pátek.
Společnosti MERO a ČEPRO (jejichž jediným akcionářem je ministerstvo financí) v minulosti provozovala, a to každý samostatně, v lokalitě Nehvízdky dálkovod hořlavých kapalin v trase D 109 Mstětice – Nové Město. Produktovodu nyní provozuje ČEPRO.
Při plánované opravě produktovodu ČEPRO zjistili specialisté společnosti Vodní zdroje Chrudim a společnosti DEKONTA, která provádí sanaci území, znečištění okolního prostředí ropnými látkami.
Doplňující průzkum z loňského roku pak prokázal, že znečištění okolního prostředí ropnými látkami bylo způsobeno z poloviny ropou dříve přepravovanou tímto produktovodem společností MERO a z poloviny ropnými produkty později přepravovanými ČEPRO. Společnosti se proto o náklady na sanaci „podělí“.
Mohlo by vás zajímat
Půl na půl
„Rozsahy znečištění ropnými produkty a ropou se shodují a podíl každého z nich na celkovém znečištění tvoří polovinu celkového znečištění životního prostředí v lokalitě Nehvízdky,“ stojí ve smlouvě o spolupráci při odstranění ekologického znečištění v lokalitě Nehvízdky.
Před podpisem této smlouvy se MERO a ČEPRO dohodli, že ČEPRO jako provozovatel
produktovodu odpovědný za jeho bezpečný a spolehlivý provoz zabezpečí a objedná veškerá
plnění potřebná pro zjištění rozsahu znečištění a dále veškerá plnění potřebná pro odstranění
uniklé ropy z životního prostředí spolu s odstraněním uniklých ropných produktů.
ČEPRO si pak objednalo odborné činnosti к zjištění rozsahu ekologického znečištění, jeho druhu i odborný zásah a následné odstranění a likvidaci ekologického znečištění v lokalitě Nehvízdky na základě již uzavřené rámcové smlouvy. „Celkové náklady takto zajištěného plnění do vrácení lokality uživatelům jsou odhadnuty na cca 22.000.000,- Kč včetně souvisejících nákladů,“ stojí ve smlouvě mezi ČEPRO a MERO.
Rámcovou smlouvu o havarijní službě a odstraňování následků havárií spojených s únikem závadných látek má ČEPRO uzavřenu se společnostmi DEKONTA (vedoucí společník), Vodní zdroje Chrudim a pražskou firmou Vodní zdroje.
Přílohy ke smlouvě – projekt prací, vrtný průzkum a celková sanace jsou ale ve smlouvě začerněny.
(hrb)