INZERCE

Nejlevnější obědy pořídíte v Olomouci, nejdráže se najíte v Praze. Ilustrační foto: Pixabay

Ceny jídel v restauracích stále rostou. Do 150 korun se naobědvají pouze lidé v Olomouci

Ještě na začátku letošního roku bylo možné se naobědvat a zaplatit za účet do 150 korun ve více než polovině krajských měst v České republice. V srpnu se ale pod tuto hranici dostanou pouze lidé v Olomouci. Průměrná útrata v restauraci nyní v rámci celé republiky dosáhla rekordních 167,80 koruny za jeden oběd. Nejvíce, přes 190 korun za jednu návštěvu, zaplatí lidé v Praze.

Na prudký růst cen v restauracích již reagoval stát, který prostřednictvím vyhlášky ministerstva financí upravil od 20. srpna výši stravného na služebních cestách. Díky tomu vzrostla cena daňově nejvýhodnější stravenky o 20 procent na 180 korun. Hranice pro tzv. stravovací paušál, který je od ledna loňského roku alternativou ke stravenkám, se pak zvýšila na 99,4 koruny.

Podle aktuálního průzkumu společnosti Edenred bude pětina tuzemských zaměstnavatelů v letošním roce zvyšovat firemní příspěvek na stravování. Každá desátá firma zvýší příspěvek na stravování ještě během měsíce září. Další srovnatelně velká skupina firem – 11 procent – pak přidá zaměstnancům v posledním letošním čtvrtletí.

Skoro polovina firem ale již nebude sahat do letošních rozpočtů a plánuje navýšení nechat až na začátek příštího roku. Tři z deseti firem pak neplánují zvýšení stravného nebo jej odkládají na pozdější měsíce.

Pokles tržeb restaurací a rozvážkových služeb. Zdroj: Endered

Oba prázdninové měsíce byly ve znamení zvýšeného růstu plateb lidí za obědy, v srpnu šlo o meziroční zvýšení o 14,50 korun za jeden zaplacený oběd. Růst cen jídel je ale ještě o poznání vyšší – v posledních měsících pravidelně převyšuje 20 procent.

Stravenky jsou oblíbeným benefitem, který zaměstnavatel pracovníkům může poskytnout. Až do výše 180 korunové hodnoty se stravenky nezdaňují a neplatí se z nich zdravotní a sociální pojištění.

Tomáš Rovný