Společnost E.ON snižuje jako první na českém trhu ceny elektřiny a plynu pro stálé zákazníky pod vládou stanovený cenový strop. V případě elektřiny bude nová cena 6 procent pod cenovým stropem, u plynu bude oproti stropu nižší o 8 procent. E.ON tímto krokem reaguje na postupný pokles cen na energetických burzách, oznámila při online tiskové konferenci generální ředitelka společnosti E.ON v České republice Claudia Viohl.
Pro většinu zákazníků budou nové výhodnější ceníky platit od 15. února, u zbývajících pak od 1. března. Nižší ceny získají všichni maloodběratelé, kteří nemají dlouhodobě zafixované ceny. Odhadem se jedná o 1,05 milionu zákazníků z řad domácností, podnikatelů a malých firem. Společnost tak navázala na nabídku z poloviny ledna, kdy nabídla energie pod cenovým stropem nově přicházejícím klientům.
„Jako stabilní a férový dodavatel energií se snažíme své zákazníky dlouhodobě chránit a negativní dopady trhu na ně přenášíme vždy jen částečně. O to větší radost mi dělá, že naše propracovaná nákupní strategie, kdy energie nakupujeme dopředu a průběžně, se našim zákazníkům aktuálně opět vyplácí. Od poloviny února bude mít více než milion našich stálých zákazníků ceny elektřiny i plynu pod vládou stanoveným stropem,“ uvedla Claudia Viohl.
Lze ušetřit až 3750 korun za rok
Snížení standardních ceníků se projeví hlavně u zákazníků, kteří používají elektřinu nebo plyn k vytápění svého bytu či domu. „Domácnost, která využívá elektřinu pro vytápění, uspoří zhruba 1900 korun ročně. Pokud vytápí plynem, mohou se úspory pohybovat až okolo 3750 korun za rok,“ doplnil vedoucí prodeje energií pro domácnosti ve společnosti E.ON Energie Radek Fišer. V případě domácnosti, která elektřinu využívá jen k běžné spotřebě a nikoli k vytápění, se jedná o úsporu přibližně 760 korun ročně.
Snížení ceníků potěší nejen zákazníky, ale také správce státní pokladny. Jakmile cena elektřiny pro koncové zákazníky překročí 5000 korun a u plynu 2500 korun za MWH (bez DPH), tak stát cenu od této hranice výše dotuje. Vedle menšího dodavatele Fonergy se E.ON Energie stane druhou společností, která má základní ceníky pod vládním stropem.
Již před zlevněním měl E.ON vstřícnější ceníky než hlavní konkurenti – ČEZ, innogy, Pražská energetika a další (a požaduje tak po státu menší dotaci ceny pro zákazníky). Každopádně bude zajímavé sledovat, jak konkurence na dnešní oznámení E.ON Energie zareaguje.
Mohlo by vás zajímat
Jako první z konkurentů reagovala společnost MND Energie, která také chystá snížení základních ceníků elektřiny a plynu pro maloodběratele. „Detail nových cen bude zveřejněn 7.2.2023,“ uvedla tisková mluvčí MND Dana Dvořáková.
David Tramba