Na evropských energetických burzách v posledních dvou týdnech výrazně klesly jak ceny elektrické energie, tak i zemního plynu a emisních povolenek. Otevírá se tím cesta k dalšímu poklesu cen elektřiny pro domácnosti a firmy v Česku. Nebo aspoň ke kompenzaci dopadu obnovených plateb za obnovitelné zdroje a vyšších nákladů na distribuci energie.

K jistému optimismu nabádá vývoj na německé energetické burze EEX. V posledních dvou týdnech zde klesla cena elektřiny v základním pásmu na celý rok 2024 ze 145 na 115 eur za megawatthodinu (MWh). Tedy o celých 20 procent. Cena elektřiny v přepočtu vychází na 2810 korun/MWh a tedy skoro o polovinu nižší oproti letošnímu cenovému stropu (5000 korun/MWh bez DPH).

V praxi je situace složitější, do ceny pro zákazníky vstupuje ještě dražší elektřina v denní špičce a v zimním období. Ale i tady je vývoj příznivý. Elektřina v denní špičce na rok 2024 během dvou týdnů zlevnila o 19 procent na 133,50 eura/MWh, nejdražší měsíční pásmo – únor 2024 – šlo dolů dokonce o 25 procent na 120 eur/MWh.

Známé pravidlo říká, že cenu elektřiny na burzách určuje hlavně cena zemního plynu a emisních povolenek. Zemní plyn na nizozemském trhu TTF klesl od 25. září z 51,60 na 44,75 eura/MWh (roční pásmo 2024), emisní povolenka na německé burze EEX klesla z 88,60 na 80,40 eura.

Mohlo by vás zajímat

Vývoj ceny elektřiny v základním ročním pásmu CAL2024 na burze EEX za poslední dva týdny. Zdroj: EEX

Méně příznivé jsou důvody, proč k těmto poklesům dochází. Analytik a investor Michal Šnobr je dává do souvislosti s ekonomickou stagnací v zemích EU. Krátkodobě spotřebu energií sráží také mimořádně teplý podzim, slunečné počasí navíc zvyšuje výrobu solárních elektráren. Firma Amper Meteo podnikatele Jana Palaščáka zmiňuje prognózu, že nebývale teplé počasí vydrží až do 20. listopadu.

Ředitel tradingu ve společnosti MND Martin Pich odhaduje, že v zimních měsících ovlivní cenu energií venkovní teploty. Trh s plynem je zatím mimořádně citlivý na každou negativní zprávu (viz reakce na hrozící stávku v Austrálii). Mírná zima může srazit cenu plynu dočasně až na polovinu, tuhá a dlouhá zima naopak cenu vytáhne o desítky eur nahoru. Kapacita LNG terminálů v Německu zůstává nedostatečná a pokrýt zvýšenou poptávku po plynu ve střední Evropě bude obtížné.

Současné zlevnění elektřiny a plynu na energetických burzách uvítají hlavně podniky a veřejní zadavatelé, kteří dosud energie na rok 2024 nenakoupili. Nyní se jim otevírá cesta k nákupu za příznivé ceny. Omezený prospěch z tohoto poklesu zřejmě budou mít domácnosti; největší dodavatelé jako ČEZ Prodej nebo innogy Energie pro ně nakupují energie v předstihu a dodávky na příští rok už tuto chvíli budou mít z velké části zajištěné.

Výsledná cena elektřiny pro zákazníky v příštím roce bude docela divoký koktejl, do kterého z jedné strany vstupují klesající „tržní“ ceny z velkoobchodního trhu a z druhé pak opětovné zavedení poplatku na podporované zdroje energie ve výši až 599 korun/MWh (včetně DPH) a očekávaný skokový růst regulovaných cen distribuce a služeb výkonové rovnováhy.

Snížení celkové ceny, kterou lidé a firmy za elektřinu platí, tak není v příštím roce bude minimální, pokud vůbec nějaké nastane. Příznivější je naopak vývoj u zemního plynu, který oproti letošní „stropové“ ceně zlevní o 18 až 25 procent.

David Tramba