Soudruzi, plyn bude. Tak vypadá ve stručnosti a s jistou nadsázkou vzkaz, který minulou středu vyslal ruský prezident Vladimir Putin zemím Evropské unie. Trhy na Putinovo vyjádření reagovaly pozitivně, ceny plynu i elektřiny na evropských zemích začaly klesat. Stále se však drží na nepříjemně vysokých úrovních.
Ústup paniky lze sledovat i na pražské energetické burze PXE. Zemní plyn s dodávkou v roce 2022 zlevnil z rekordních 66 eur za megawatthodinu na aktuálních 51,40 eura za MWh. Plyn na prosinec a leden, který v úterý 5. října dosáhl extrémních 116 eur/MWh, klesl aspoň na 86 eur. Podobný vývoj lze sledovat také na trhu s elektrickou energií, kde například základní roční pásmo 2022 od minulého úterý spadlo ze 164 eur na 122 eur/MWh.
Tady je zapotřebí dodat, že i tak zůstávají ceny nepříjemně vysoké. V minulých letech se zemní plyn běžně obchodoval po 15 eurech a elektřina po 50 eurech za MWh. Jenže pak se potkalo několik nepříznivých faktorů. Snížení dodávek plynu z Ruska, omezování těžby v Nizozemsku, čínská strategie nákupu paliv „za každou cenu“ (což vedlo k omezení dodávek zkapalněného plynu do Evropy), ale také rostoucí ceny emisních povolenek a špatné podmínky pro provozování větrných elektráren, to vše vytáhlo ceny energií do bláznivých hodnot.
Elektřina: základní roční pásmo 2022
Téma panického vývoje na trhu s energiemi se objevilo i na programu Podzimní plynárenské konference, kterou organizoval Český plynárenský svaz. Výkonný ředitel společnosti EP Commodities Daniel Pexidr upozornil, že vzhledem k oživení ekonomiky letos roste spotřeba plynu v zemích EU o 7 procent na 338 miliard metrů krychlových. Objem importu z Ruska a Norska mírně vzrostl, dodávky z Alžírska jsou dokonce dvojnásobné. Dodatečný plyn do Evropy proudí díky plynovodu TAP z Ázerbájdžánu i díky novému terminálu pro dovoz zkapalněného plynu v Chorvatsku.
Problém tak vznikl nejspíš jinde. Výpadek lze letos pozorovat hlavně u dovozu zkapalněného plynu (o 15 procent na 60 miliard m3) a domácí těžby v EU (meziroční snížení o 13 procent na 71 miliard m3). Dalším zdrojem potíží byly vyprázdněné podzemní zásobníky plynu po dlouhé zimě 2020/21. Obchodní ředitel RWE Gas Storage CZ Zbyněk Pokorný k tomu uvedl, že v České republice je situace blízká normálnímu stavu, plynové zásobníky jsou naplněny ze zhruba 85 procent. Ale například v Rakousku a Nizozemsku zůstávají skladovací kapacity doslova poloprázdné.
Razantní zdražování energií se logicky promítne do cen pro koncové zákazníky. Jak Ekonomický deník v minulých dnech upozornil, ke zdražení elektřiny i zemního plynu již přistoupilo téměř 40 dodavatelských firem. Jedná se hlavně o malé a střední dodavatele, kteří nenakoupili energii na burze v dostatečném předstihu.
Pomoc odběratelům se chystá na národní i evropské úrovni. Jak upozornil zpravodajský web Euractiv.com, úředníci Evropské komise již nachystali balíček opatření. Má se jednat o časově omezenou redukci zdanění energií či pomoc sociálně slabším domácnostem. Na tu mají členské země použít třeba výnos z prodeje (nyní dosti drahých) emisních povolenek. Své návrhy chce Komise projednat s premiéry členských zemí během jednání Evropské rady v příštím týdnu.
David Tramba