Deset členských zemí Severoatlantické aliance si vybralo Centrum leteckého výcviku v Pardubicích za jedno ze dvou prvních míst, kde bude trénovat své vojenské piloty. První letci by zde v rámci programu NATO Flight Training Europe měli absolvovat výcvik už v roce 2023. Informovalo o tom ministerstvo obrany.
Pardubické Centrum leteckého výcviku (CLV) získalo kontrakt na výcvik vojenských pilotů Severoatlantické aliance šest měsíců poté, co se ministři obrany deseti členských států NATO dohodli na posílení výcviku vojenských pilotů v ambici NATO Flight Training Europe (NFTE) 9. června 2021.
Podle mluvčího LOM Praha Pavla Langa je dalším místem mezinárodní letecká škola na základně v Decimomannu na Sardinii.
„Připravovaná síť výcvikových areálů nejenže zvýší interoperabilitu a sníží náklady na přípravu, ale také signatářům programu NFTE poskytne širší spektrum výcvikových aktivit, včetně využití simulačních technologií,“ sdělil Pavel Lang.
Výcvik by měl být zahájen v roce 2023, signatáři (Česká republika, Belgie, Řecko, Maďarsko, Itálie, Černá Hora, Severní Makedonie, Rumunsko, Španělsko, Turecko) nyní podle Langa v řádu měsíců předloží své požadavky týkající se výcviku.
Mohlo by vás zajímat
Obě první centra mají poskytnout špičkové výcvikové možnosti pro piloty proudových letounů. NFTE má za cíl cvičit piloty členských států NATO tak, aby byl jejich výcvik jednotný a zvýšila se vzájemná interoperabilita.
Postupně tak má vzniknout síť center, která budou dohromady poskytovat celé spektrum letových simulátorů, od stíhaček, přes vrtulníky až po drony. Sdílení výcvikových center má rovněž zajistit zapojeným zemím nižší náklady na trénink svých vojenských pilotů.
CLV do projektu nabídlo výcvik na cvičných letounech Z-142C AF a L-39C nebo vrtulnících Enstrom 480B-G a Mi-17, stejně jako simulovaný taktický výcvik.
Za 10 let přes 2 000 pilotů
Signatáři NFTE budou využívat k výcviku také taktické simulační centrum, které v listopadu připomnělo deset své let existence. Za tu dobu vycvičilo více než 2 000 pilotů z různých koutů světa. Školili se zde například příslušníci vzdušných sil Slovenska, Nigérie, Thajska, Rakouska, Iráku, Brazílie a Národní gardy USA.
TSC má k dispozici devět simulátorů, čtyři jednoduché s třemi LCD monitory a dotykovým displejem a pět složitějších kabinových, kde se obraz promítá na sférickou plochu. Nechybí ani pracoviště pro předsunuté letecké návodčí, k dispozici jsou také obrazovky pro pozorovatele.
Kromě simulačních technologií pro proudové letouny, které využívá Armáda ČR, tedy JAS-39 Gripen, L-159 Alca, nabízí nově také F-16C Fighting Falcon.
„Nemůžeme ustrnout, jsou zde neustálé modernizace. Přihlížíme k potřebám našich armádních pilotů, ale i ohlasů ze zahraničí. Jedním z takových příkladů je nasazení nového prvku v podobě možnosti simulace letounu F-16,“ sdělil nedávno ředitel státního podniku LOM Praha Jiří Protiva.
(hrb)