Největší tuzemský bytový developer Central Group sídlí dvě desítky let v 27tipodlažní věži City Empiria na pražské Pankráci. Jenom o čtyři podlaží méně bude mít jeho věžák v Malešicích, který postaví u křížení rušných dopravních tepen Průmyslová, Černokostelecká a Jižní spojka.
V průmyslové oblasti Malešic, na místě, kde měly stát původně autoservis a prodejna vozů Ford, vyroste 260 bytů a multifunkční objekt s obchody a parkovištěm. Central Group koupil připravený projekt Na Homoli od skupiny Schneider Group miliardáře Roberta Schneidera.
„Předpokládáme zahájení stavby ke konci letošního roku. Aktuálně uzavíráme výběrové řízení na dodavatele stavby bytového domu,“ potvrdil akvizici Ekonomickému deníku mluvčí Central Group Ondřej Šťastný.
Rodina Roberta Schneidera rozjížděla jeho dnes už široce rozkročený byznys prodejem masa a výrobou uzenin. Nyní Schneiderovo impérium zahrnuje kromě potravinářství, nejznámější je síť řeznictví Zeman – maso uzeniny, zejména reality a development. Vlastní například řadu činžovních domů v Praze, někdejší Branický pivovar, několik poliklinik i obchodních středisek. V developmentu se orientuje právě na výstavbu bytů.
Mohlo by vás zajímat
Nebezpečný hluk z dopravy
Malešický projekt Central Group, rozložený na více než třech hektarech, zahrnuje výstavbu bytového domu o 23 nadzemních a třech podzemních podlažích a polyfunkčního objektu s převážně obchody a také nadzemní parkoviště. Jde o upravenou podobu záměru Areál Ford, který získal stavební povolení už v roce 2000. Tehdy měl vzniknout nízkopodlažní objekt autoservisu a prodejny aut a rovněž výšková administrativní budova.
V roce 2022 ale investor – tehdy ještě firma Forespo Mal ze skupiny Schneider Group – předložil přepracovaný projekt. Zatímco Městská část Praha 10 měla k novému urbanistickému záměru uprostřed průmyslové zóny výhrady, magistrátní úřad územního plánování dal v témže roce změně využití území zelenou.
Vzhledem ke změně legislativy oproti době na přelomu tisíciletí ale musel záměr projít posouzením vlivu na životní prostředí (EIA). V oznámení investor připustil, že pozemek mezi ulicemi Průmyslová a Černokostelecká, k němuž z jižní strany přiléhá mimoúrovňová křižovatka Jižní spojky, se nachází na velmi rušném místě.
„V posuzované lokalitě jsou již v současné době obyvatelé exponovaní hlukem ze silniční dopravy a nelze u nich vyloučit zdravotní důsledky hluku, jako je obtěžování, rušení spánku i ischemická choroba srdeční,“ stojí v oznámení záměru z roku 2023.
Praha 10 v námitkách adresovaných magistrátu mimo jiné připomněla, že v lokalitě průmyslové zóny se chystá další velký rezidenční projekt a není zde vyřešena kapacita školských zařízení. Nejbližší základní škola je vzdálená pět zastávek tramvají.

Foto: Skanska Residential
Tisícovka bytů od konkurence Central Group
Central Group bude mít poblíž bytové věže Na Homoli silného konkurenta. Na území bývalého průmyslového areálu při ulici Polygrafická začal letos na jaře stavět developer Skanska Residential. V projektu nazvaném Habitat vybuduje na etapy celkem tisícovku bytů. První fázi o 125 bytech plánuje dokončit v roce 2027.
Stejně jako Central Group bude muset také Skanska své území v malešickém brownfieldu „zabydlet“ – vyčistit, revitalizovat, zbavit náletové zeleně a vybudovat tam veškeré zázemí pro rezidenty.