Vláda by měla příští týden projednat trvalé snížení spotřební daně z nafty. Důvodem je situace v okolních zemích, která znevýhodňuje tuzemské dopravce tím, že čerpají dražší naftu v Česku. V současnosti je nafta o pět korun dražší než benzin. Zavedení spotřební daně by její cenu snížilo o 1,50 korun na litr.
Podle ministra dopravy Martina Kupky se zvýšené ceny v letošním roce neprojevily poklesem výtoče u čerpacích stanic. Stát podle něj v současnosti sleduje vývoj marží u pump kvůli jejich případnému zastropování,
Snížení spotřební daně na benzin a naftu o 1,50 koruny na litr platí od 1. června. Vláda ho zavedla jako reakci na prudký růst cen pohonných hmot v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině.
,,Toto snížení spotřební daně u nafty je přitom technicky nejvyšší možné, které Česku povoluje směrnice Evropské unie stanovující povinné minimální sazby spotřebních daní,“ uvedlo ministerstvo financí. Dodalo, že při započtení DPH se snížení spotřební daně o 1,50 korun na litr může promítnout do konečných cen pro řidiče zlevněním až o 1,80 Kč na litr.
Cena ropy se nyní pohybuje okolo 89 dolarů za barel, což je podle ministra dopravy Martina Kupky téměř stejná úroveň jako před začátkem války na Ukrajině. Zároveň zmínil, že Česko je v současnosti závislé na ruské ropě jen zhruba ze 14 procent.
Vláda uvažuje o mimořádném zdanění
V rámci opatření na snížení cen energií vláda uvažuje o mimořádném zdanění některých odvětví, kterým kvůli zdražování stouply zisky. Mezi zvažované segmenty nepatří podle Kupky čerpací stanice, ale pouze rafinerie a distributoři.
Ceny pohonných hmot v Česku se v minulém týdnu vrátily k poklesu, i když jen mírnému. Benzin Natural 95 za týden zlevnil o 27 haléřů na průměrných 40,27 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 45,21 koruny za litr. Ceny jsou stále výrazně vyšší než před rokem.
(bar, čtk)