Pátek, 20. května, 2022

Cena plynu přepisuje rekordy. Další vývoj určí postoj Ruska, zda přestane škrtit export na západ

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Cenové šílenství na trhu se zemním plynem, který během půl roku zdražil třikrát, se uklidní na počátku listopadu. Jakmile Rusové naplní své zásobníky na plnou provozní kapacitu, tak uvolní kohouty a začnou opět ve větší míře zásobovat evropský trh. S touto optimistickou předpovědí v těžké době přišla analytická firma ICIS. Tlak na růst cen by poté mohl polevit.

Skokové zdražení zemního plynu postihne průmyslové podniky, majitele plynových elektráren, teplárny na plyn, jejich zákazníky a samozřejmě také domácnosti. Zejména se to týká obyvatel bytových domů a rodinných domů s plynovým vytápěním. Ještě na konci března bylo možné nakoupit zemní plyn určený ke spotřebě v roce 2022 za 18,50 eura za megawatthodinu. Aktuální cena na pražské energetické burze PXE dosahuje 58 eur (1470 korun) za MWh. Je tedy víc než trojnásobná.

Nešťastný souběh událostí

Zdražování plynu má celou řadu příčin, které se nešťastně potkaly ve stejnou dobu. Evropské země mají po dlouhé zimě 2020/21 značně vyčerpané podzemní zásobníky plynu, jenže se je přes léto nepodařilo doplnit. Sdružení evropských plynárenských společností GIE na svém webu uvádí, že zásobníky v zemích EU jsou naplněny jen z necelých 75 procent. V minulých letech ke konci září to běžně bylo 85 až 90 procent.

Problém se objevil v srpnu, kdy ruský Gazprom bez odůvodnění snížil export zemního plynu do zemí Evropské unie. Objevila se celá řada možných vysvětlení od rostoucí spotřeby v Rusku přes tvorbu zásob před spuštěním nového plynovodu Nord Stream 2 až po nátlak s cílem zvýšit prodejní cenu, případně donutit Německo a Evropskou komisi k co možná nejvstřícnějším regulatorním podmínkám pro Nord Stream 2.

Aby těch problémů nebylo málo, Nizozemsko omezuje vlastní těžbu zemního plynu kvůli obavám o dopad na tamní obyvatele a jejich nemovitý majetek. Dodávky z Norska omezily práce na opravách a údržbě těžebních plošin v Severním moři a plynovodů. Lodě se zkapalněným zemním plynem (LNG) směřují hlavně do východoasijských zemí, které lépe platí. Analytická firma ICIS zmiňuje ještě jeden důvod – provozní problémy s těžbou v Alžírsku, což omezilo objem dodávek plynu do jižní Itálie a Španělska.

Drahý plyn, nejvíc v lednu

Výsledkem je růst cen plynu na evropských burzách k extrémně vysokým hodnotám. Současně se ukazuje, že po nadcházející zimě se má situace uklidnit. Nejvyšší ceny se na pražské burze PXE týkají období od listopadu do března, kde se cena pohybuje od 95 do 98 eur za MWh (v lednu se jedná dokonce o 106 eur). Poté by se situace měla uklidnit. Roční pásmo 2023 vychází na 32 eur za MWh, plyn s dodáním v roce 2024 lze pořídit za 24,50 eur/MWh.

Vývoj ceny zemního plynu s dodávkou v roce 2022 na pražské energetické burze. Zdroj: PXE

To by nasvědčovalo tomu, že analytici ICIS mohou mít pravdu. Podle jejich odhadu Rusové na přelomu října a listopadu naplní své zásobníky a poté navýší export na evropské trhy. Poté navýší export o chybějících zhruba 90 milionů metrů krychlových denně. Více prý budeme vědět po 18. říjnu, kdy se koná aukce kapacit mezinárodních plynovodů na měsíc listopad. Ale už nic nemůže změnit fakt, že následující zimní sezona bude náročná, doslova k nezaplacení.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter