Cenové šílenství na komoditních burzách nekončí. Naopak, historické rekordy přepisují další suroviny. Patří mezi ně i lithium, které překonalo dosud nejvyšší ceny z podzimu roku 2017. Tato informace ještě víc posílí zájem o těžbu lithia v okolí Cínovce či Horního Slavkova. Australské EMH se též pochlubilo úspěšným výsledkem průzkumných vrtů.
Lithium se ve světě obchoduje hlavně ve formě uhličitanu lithného. Největším odbytištěm je Čína, proto se jeho tržní cena uvádí v čínských yuanech. Jak uvádějí weby investing.com a tradingeconomics.com, v říjnu se cena uhličitanu lithného vyšplhala na rekordních 192 500 yuanů za tunu. V přepočtu se jedná o 664 tisíc korun neboli 30 tisíc dolarů za tunu.
Lepší zprávu již zájemci o těžbu lithia na českém území nemohli dostat. Největší projekt, za kterým stojí konsorcium Severočeských dolů ze skupiny ČEZ a australské European Metals Holdings (EMH). počítá s produkcí 22 500 tun uhličitanu lithného ročně, a to po dobu nejméně dvaceti let. Při dnešních cenách to představuje tržby 15 miliardy korun ročně jen za lithium, další miliardy korun mohou těžaři utržit za cín, wolfram a další kovy nacházející se v ložisku pod Cínovcem.
Vývoj tržní ceny uhličitanu lithného
Co se týká ekonomických parametrů, EMH stále uvádí dva roky starou studii proveditelnosti, podle níž má cínovecký projekt čistou současnou hodnotu 1,1 miliardy dolarů (přes 24 miliard korun) a vnitřní výnosové procento (IRR) 28,8 procenta. Vzhledem k růstu cen lithia za poslední dva roky dnes tyto hodnoty budou vyšší. EMH to však komentuje pouze v obecné rovině. „Ekonomická životaschopnost projektu Cínovec byla posílena současným silným růstem globální poptávky po lithiu, a to zejména v Evropě,“ uvádí EMH.
Ve své poslední čtvrtletní zprávě o činnosti komentuje EMH (její akcie jsou veřejně obchodovatelné, tudíž má informační povinnost vůči burzám a investorům) hlavně výsledky letošních průzkumných vrtů. Zmapovat se podařilo horninu o hmotnosti 53,3 milionu tun, podle výsledků měření obsahuje 0,22 procenta lithia, 0,08 procenta cínu a 0,02 procenta wolframu. Do kategorie indikovaného ložiska průzkum řadí dalších 360 milionů tun horniny.
Celkem optimisticky hodnotí EMH také možnost zpracování získané horniny. „První stupeň zpracování rudy má za následek výrazné zvýšení obsahu oxidu lithného v koncentrátu na přibližně 2,85 procenta. Koncentrát cinvalditu z Cinovce vyžaduje pouze pražení ve srovnání s kalcinací a pražením, což vyžaduje zpracování spodumenu. To nejen zlepší ekonomiku, ale umožní to také výrazné snížení emisí skleníkových plynů ve srovnání s projekty na zpracování spodumenu,“ uvedl výkonný ředitel EMH Keith Coughlan.
Cínovec – český Klondike
V podzemí pod Krušnými horami se nacházejí stovky tisíc tun lithia. Na ně se od roku 2007 zaměřila česká firma Geomet, kterou o pět let později ovládl australský těžařský startup European Metals Holdings (EMH). Projekt málem ztroskotal na nesouhlasu politiků z levého a populistického křídla politické scény; z jejich pohledu bylo skandální, aby na těžbě „českého“ lithia zbohatl soukromý podnik ze zahraničí. Před sněmovními volbami v říjnu 2017 se z toho stala silně medializovaná kauza, která zahýbala i s volebním výsledkem.
Nakonec se podařilo najít řešení, které uspokojilo všechny zúčastněné. Na základě dohody z listopadu 2019 získal většinový 51procentní podíl v Geometu ČEZ, a to prostřednictvím dceřiné firmy Severočeské doly. Stalo se tak formou navýšení kapitálu Geometu o 791 milionů korun. Vzhledem k tomu, že téměř 70 procent akcií v ČEZ vlastní stát, se tak projekt těžby na Cínovci dostal pod kontrolu státu.
Projekt je nyní ve fází posuzování dopadu na životní prostředí (EIA). Jak Ekonomický deník uvedl v květnu, studie EIA zmiňuje využití lokality bývalého uhelného dolu Kohinoor u Lomu na Mostecku, kde má vzniknout závod na zpracování vytěžené horniny. Nachází se však poměrně daleko – více než 20 kilometrů od cínoveckého areálu. Investor má proto ještě záložní plán, který počítá s využitím bývalé výsypky v Pozorce na jižním okraji města Dubí, což je osm kilometrů daleko od plánovaného dolu.
Nejedná se přitom o jediný záměr dobývat lithium v České republice. Zájem má také investiční skupina RSJ, jejíž nejznámější tváří je svérázný miliardář Karel Janeček. Firmy náležící do skupiny RSJ mají v plánu získávat lithium z hald po starší těžbě cínu a wolframu u Cínovce v Krušných horách a u Horního Slavkova na Sokolovsku.
David Tramba