INZERCE

Odhaduje se, že plastových lahví, které patří k nejčastěji používaným plastovým výrobkům, se po celém světě nakoupí jeden milion za minutu. Foto: Pixabay

Celounijní systém zálohování plastových lahví? Iniciativa „ReturnthePlastics“ musí sehnat milion podpisů

Občanská iniciativa „ReturnthePlastics“ chce zavést systém zálohování za účelem recyklace plastových lahví po celé Evropské unii. Organizátoři Komisi vyzvali k předložení návrhu, jehož cílem bude kromě nastavení samotného systému také motivace supermarketů v jednotlivých zemích k instalaci výkupních automatů na recyklaci plastových lahví. Kromě toho požadují, aby výrobci plastových lahví platili daně z plastů za systém recyklace a zálohování těchto lahví podle zásady „znečišťovatel platí“. Informovala o tom Evropská komise.

Podle Komise splňuje iniciativa všechny potřebné podmínky a je právně přípustná. Nyní mohou organizátoři začít sbírat podpisy. Pokud iniciativu během jednoho roku podpoří jeden milion občanů z alespoň sedmi členských států, bude na ni muset Komise reagovat. 

Milion plastových lahví za minutu

Počátkem letošního července vstoupila v platnost evropská směrnice o jednorázových plastech, která prostřednictvím zákona schváleného Evropským parlamentem zakazuje deset nejběžnějších jednorázových plastových předmětů, jako jsou talíře, příbory nebo brčka. 

Odhaduje se, že plastových lahví, které patří k nejčastěji používaným plastovým výrobkům, se po celém světě nakoupí jeden milion za minutu. Jejich rozklad pak trvá pět set let, nicméně plastové lahve nebyly v rámci směrnice zařazeny k plastům na jedno použití.

Iniciativa proto přichází s návrhem na směrnici o systému záloh, který zákazníkům umožní pohodlně vrátit zakoupené plastové lahve zpět do supermarketů.

Speciální logo

Iniciativa „ReturnthePlastics“ přišla se speciálním logem, které mohou výrobci plastových PET lahví uvádět na etiketách. Díky tomuto označení je zřejmé, že při koupi lahve ze strany zákazníka bude součástí nákupu i záloha na lahve ve výši 15 centů. 

Pokud iniciativu během jednoho roku podpoří jeden milion občanů z alespoň sedmi členských států, bude na ni muset Komise reagovat. Foto: Pixabay

Při skenování čárového kódu se záloha automaticky přidá na účet zákazníka. Při vrácení lahve získá zákazník zálohu zpět.

Za vrácené lahve jízdenka

Na území Evropské unie se aktuálně používá celá řada recyklačních systémů. Například v Německu existuje duální systém recyklace plastových lahví – odpad se třídí a také zálohuje. Při nákup lahve platí zákazník zálohu a poté získá poukázku na útratu ve stejné výši.

V Římě je možné prostřednictvím vrácení plastových lahví částečně uhradit jízdenku na městskou hromadnou dopravu.

Iniciativa chce vytvořit recyklační systém, který bude možné implementovat v supermarketech v každé zemi jako začátek globálního řešení znečištění plasty.

Podle iniciativy tato inovace vyřeší různé problémy najednou – proces recyklace vyžaduje méně energie nebo surovin než výroba zcela nových lahví, plastové lahve již nebudou na ulici nalezeny jako odpadky, ale budou vyzvednuty a tento systém vytvoří povědomí o environmentálních nákladech na výrobu plastů na naší planetě.

Postupné zavádění

Nyní je cílem implementovat systém recyklace nejprve v pěti členských státech a později ve všech zemích Evropské unie. 

Koncept evropské občanské iniciativy zavedla Lisabonská smlouva jako nástroj, který občanům umožňuje ovlivňovat agendu Evropské unie. Komise doposud obdržela celkem 107 žádostí o zahájení evropské občanské iniciativy, z nichž 82 bylo přípustných, a tudíž mohlo být zaregistrováno.

Tomáš Rovný