INZERCE

Za zrušený let může dopravce, který vyplácí refundace prodejci letenek. Ten by měl následně vrátit peníze klientům. Foto: Pixabay

Celní válka mezi EU a USA nekončí. Američané dál komplikují import oceli, oděvů i skla

Úterní summit USA – EU nenaplnil očekávání, že nástup nového amerického prezidenta Joe Bidena ukončí transatlantickou celní válku. Oboustranná cla zavedená kvůli letadlům sice byla pozastavena, v platnosti však zůstávají cla na evropskou ocel a hliník. A nejen na ně.

Zástupci Evropské unie a Spojených států se dohodly, že na pět let přestanou vybírat cla. Ta na sebe EU a USA vzájemně uvalily kvůli neoprávněné podpoře svých výrobců letadel Airbus a Boeing. Tato cla paradoxně nejvíc postihla produkty „neprovinilých“ odvětví. Konkrétně třeba evropské sýry, olivy a vína a na druhé straně americkou whisky, lososy či kufry.

Nyní EU a USA hodlají společně určovat, jaká podpora leteckému průmyslu je přípustná. Pokud se problémy znovu vynoří, Washington si vyhradil možnost cla obnovit, jak ve svém vyjádření uvedl Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach zaměřené na služby firmám v oblasti cel.

Summit v Bruselu nepřinesl zrušení či alespoň pozastavení cel, kterými Bidenův předchůdce Donald Trump v roce 2018 zatížil dovoz oceli a hliníku z Evropy. „Absence průlomu v této oblasti příliš nepřekvapuje. USA si nepochybně chtějí ponechat nějakou vyjednávací páku. Bidenova vláda navíc sama v březnu uvalila antidumpingová cla na běžné hliníkové plechy z Německa, Itálie, Španělska, Rumunska, Chorvatska a dalších zemí,“ uvedl Luděk Procházka.

Pokračování cel na dovoz kovů není dobrou zprávou nejen pro moravskoslezské oceláře. EU doufá, že i tato cla se podaří odstranit do letošního prosince. Zachování cel podporují odboráři z amerických oceláren, kteří mají blízko k Bidenově Demokratické straně. „Rozhodování o clech bývá silně politicky motivované. Obzvlášť za současného nedostatku většiny surovin a raketového růstu jejich cen je zatěžování dovozu kovů z ekonomického hlediska nesmyslné,“ poznamenal Procházka.

Jakkoli mají ocel a hliník větší ekonomickou váhu, nemělo by se zapomínat ani na další zboží z EU, jehož dovoz USA stále zatěžují clem. „Jde například o oblečení, obuv či keramiku. A také o sklo, které patří k tradičním položkám českého vývozu,“ dodává Procházka.

Tomáš Rovný