České dráhy slibují rychlejší a stabilnější připojení k internetu ve svých vlacích. Výměna datových SIM karet ve stovkách vozů se uskutečnila v uplynulých čtyřech měsících. Nové datové „simky“ mají i zahraniční vlakové společnosti operující v ČR. 

České dráhy ve všech vlacích, kde je poskytována bezplatná služba připojení k internetu pomocí technologie Wi-Fi, nechaly vyměnit SIM karty. Jde o stovky vozů nejen ČD, ale i jejich zahraničních partnerů. „Nové SIM karty využívají plný potenciál mobilních sítí v ČR, neboť umožňují stahování dat maximální rychlostí, kterou v daném místě a čase mobilní datové sítě poskytují. Rychlost se tím pádem zvýšila a zároveň byla posílena i stabilita připojení,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod. Výměnu stovek malých SIM karet operátorů O2 a T-Mobile ve stovkách osobních vozů a jednotek ČD i zahraničních partnerů, trvala čtyři měsíce.

České dráhy nyní nabízejí Wi-Fi připojení v 1.046 vozech, které obsluhují více než tisíc dálkových i regionálních spojů denně. V dálkové dopravě se jedná o vlaky SC Pendolino, railjet, EC / IC, ale také o některé rychlíkové linky, jako například Svitava (Praha – Česká Třebová – Brno), Slovácký a Zlínský expres (Praha – Luhačovice / Zlín střed), Krušnohor (Praha – Ústí nad Labem – Cheb) nebo Moravan (Brno – Břeclav – Olomouc). V regionální dopravě je pak Wi-Fi k dispozici zejména na linkách zajišťovaných moderními soupravami RegioPanter (např. ve východních Čechách, v Plzeňském a Jihočeském kraji, na Ostravsku a Brněnsku), RegioShark (např. na lince Plzeň – Domažlice a na řadě regionálních tratí v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Zlínském kraji) a RegioSpider (na Vysočině a v Libereckém kraji). V některých regionech bude možnost připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi doplněna i do dalších modernizovaných souprav (např. motorových vozů ř. 811 v Moravskoslezském kraji).

Pode doplňujících informací regionální mluvčí ČD Gabriely Novotné je v regionální dopravě pro vozy využívána v drtivé většině případů 1 SIM karta. „V dálkové dopravě zásadně využíváme technologii bondovaného připojení dvěma operátory na vůz.  Jde-li o ucelenou jednotku (InterPanter, RegioPanter, SC Pendolino, railjet), pak uvedené osazení SIM platí pro celou jednotku. Ve vozech a soupravách dálkové dopravy, které jezdí i do zahraničí, využíváme mimo SIM karet domácích operátorů i SIM karty poskytnuté zahraničními dopravci,“ upřesnila mluvčí.

Mohlo by vás zajímat

Data poskytují operátoři O2 a T-Mobile. „Používáme SIM karty v průmyslovém provedení, se zvýšenou odolností, které by měly zajistit dlouhodobý bezproblémový provoz v podmínkách železničních kolejových vozidel. Rychlost přenosu dat dle smlouvy není CZ operátory uměle omezována, přenos dat probíhá maximální možnou rychlostí, kterou mobilní sítě v daném místě a čase poskytují, a to i díky využití modemů s podporou LTE Advanced /carrier aggregation/. Tyto SIM karty nemají roaming, proto používáme  recipročně i zahraniční,“ dodala Gabriela Novotná.

Wi-Fi připojením budou vybaveny i další moderní vlaky, které jsou už ve výrobě nebo jsou aktuálně poptávané.

-red-