ČD o víkendu obnoví noční vlaky na Slovensko a do Rakouska

Vlak Českých drah. Foto: pixabay.com

České dráhy o víkendu obnoví provoz svých nočních vlaků na Slovensko, do Rakouska a Švýcarska. O dalších nočních vlacích dráhy jednají, kvůli koronavirovým opatřením však zřejmě některé nepojedou ani v létě. Dnes o tom informovaly České dráhy. Spuštění nočních spojů opozdila ochranná opatření kvůli koronaviru.

Dráhy v jednají se zahraničními partnery a servisními společnostmi o obnovení dalších nočních spojů, například mezi Prahou, Bratislavou a Budapeští. „U tohoto spojení ale bude hrát roli, kdy se podaří zprovoznit povodní poničený úsek Szob – Nagymaros,“ uvedl ředitel odboru dálkové dopravy Českých drah Petr Vondráček.

Jako první vyjede noční vlak z Prahy do Popradu, Košic a Humenného, a to v noci z pátku na sobotu. Do Rakouska a Švýcarska vyrazí první noční spoj v noci z neděle na pondělí a pojede z Prahy přes Linec a Innsbruck do Curychu.

Dalším spojem by mohl být vlak z Prahy do Krakova, dráhy však nechtějí jeho spuštění uspěchat, soustředit se chtějí na splnění požadavků hygieniků. „O tomto spojení proto uvažujeme výhledově v polovině července,“ podotkl Vondráček. V jednání je také provoz vlaku v základní trase z Vídně přes Břeclav a Bohumín do Berlína a zpět. U tohoto spojení se ale čeká na úpravu podmínek polských úřadů pro minimální rozestupy cestujících a s tím souvisejících pravidel pro obsazování oddílů v lůžkových a lehátkových vozech.

Hygienická opatření v Polsku a Maďarsku ovlivňují spuštění i dalších tradičních nočních linek. Během léta tak zřejmě nebude fungovat přímý spoj z Prahy do Varšavy, ani spoje zajišťované lůžkovými a lehátkovými vozy polských a maďarských železnic v relacích z Vídně a Budapešti do Varšavy nebo z Budapešti do Berlína. V provozu naopak bude linka z Bohumína k polskému Baltu. V provozu bude od noci z pátku na soboru, zatím ale bez lůžkových vozů.

Denní mezinárodní spoje dráhy obnovily už v předešlých týdnech, jezdí na Slovensko, do Rakouska či Polska. Mezinárodní provoz spustili i konkurenční dopravci.

-čtk-