Zdražování zemního plynu prozatím zůstává ve stínu růstu cen elektrické energie. Přesto není o nic méně hrozivé, spíše naopak. Hlavně domácnostem s vytápěním na plyn reálně hrozí, že se jejich roční náklady vyšplhají přes 100 tisíc korun. Nejdražším dodavatelem je stejně jako v případě elektřiny Carbounion Bohemia.
Včera jsme vydali zprávu o dodavatelích, kteří zákazníkům zdražili elektřinu. Jak vypadá situace u zemního plynu? V podstatě je to velmi podobné. Také zde platí, že cenu zatím navyšovali hlavně menší dodavatelé, kteří nenakupují plyn v dostatečném předstihu a spoléhají na nákup na krátkodobém neboli spotovém trhu.
Tato strategie je v minulosti vyplácela, zato dnes je to čiré šílenství. Za plyn s dodáním v listopadu a prosinci se dnes na pražské energetické burze (trh Pegas CEGH) platí 117 eur za megawatthodinu, roční pásmo 2022 vychází na 63 eur/MWh. Jedná se o velmi extrémní hodnoty, když uvážíme, že ještě před rokem se na burze za plyn běžně platilo okolo 15 eur za MWh.
Hlavně menší dodavatelé tak museli jít s cenou nahoru. Nezávislý srovnávač cen elektřiny a plynu na odborném webu tzb-info.cz ukazuje, že od počátku září nastalo zvýšení ceny u 38 různých dodavatelů zemního plynu. Další tři společnosti – innogy Energie, MND a EP Energy Trading – upravily ceny u některých produktů, avšak jejich základní či standardní ceníky se zatím neměnily. Více naleznete v následujícím přehledu.
Kdo již zdražil domácnostem zemní plyn:
- Od září: innogy Energie (jen některé produkty), EP Energy Trading (jen některé produkty), TGC Energie, Eagle Energy, Elimon, České teplo, NWT, Quantum, Hanácká plynárenská, Brodská plynárenská, Energofin, První moravská plynární, Jihlavské plynárny
- Od října: Centropol Energy, MND (nové produkty s fixací ceny), SPP, Vemex Energie, Energy Trading Services, Free for You, Blue-Gas, IN Energie, Easy Power, Bidli energie, Energie na doma, Zelená elektřina, Lidová energie, Ray Energy
- Od listopadu: Bohemia Energy, Comfort Energy, X Energie, Europe Easy Energy, Lama Energy, Armex Energy, Carbounion Bohemia, Geen Sale, Gas International, Clever Energies, Eneka, Rodinná energie, Františkovy Energie, Český Energetický Dodavatel
Pokud doma používáte zemní plyn pouze k vaření, zdražení plynu o desítky procent vás nejspíš nezruinuje. Na pozoru by však měli být zákazníci, kteří mají vytápění a ohřev vody na zemní plyn. Ti si u nevýhodného dodavatele zbytečně připlatí až o desítky tisíc korun ročně. Vůbec nejdražším dodavatelem je v současnosti Carbounion Bohemia, který dodává plyn do 2540 odběrných míst. Poměrně vysoké ceny nastavila také Bohemia Energy a její dceřiné firmy (Comfort Energy, X Energie, Europe Easy Energy), tady už se v součtu jedná o 270 tisíc odběratelů.
Tradiční dodavatelé plynu – innogy, E.ON a Pražská plynárenská – dnes mají příznivější ceny než mnozí „alternativní“ dodavatelé. Zákazníci se k nim proto houfně vracejí. „Volají nám zoufalí zákazníci konkurenčních firem, že jim dodavatel vypověděl smlouvu se zafixovanou cenou nebo poslal k podpisu dodatek s obrovským nárůstem ceny a chtějí rychle uzavřít novou smlouvu na energie u innogy. Akvizice nových zákazníků nám raketově rostou, za poslední týden je to nárůst o 200 procent,“ zmínil David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing.
Většina dodavatelů se chrání výpovědními lhůtami, ale existují výjimky. Pokud však dodavatel navýší cenu elektřiny (nebo zemního plynu), zákazník má podle zákona od smlouvy odstoupit a přejít k jinému dodavateli. Změnu lze provést většinou již od prvního dne následujícího měsíce.
David Tramba
Aktuální srovnání vybraných cenových nabídek pro domácnosti s vytápěním na zemní plyn (spotřeba 30 MWh ročně, síť GasNet). Zdrojem dat je kalkulátor cen zemního plynu webu tzb-info.cz. Jedná se o celkové náklady včetně distribuce a DPH. Ceny v Praze a Jižních Čechách, kde je jiné distribuční území, se od níže uvedených budou mírně lišit.