Britský premiér Cameron si může na chvíli oddychnout. Dosáhl dohody své země s EU. Konzervativci jsou ale rozdělení.

Evropský summit k imigraci a vyjasnění si podmínek setrvání Velké Británie v Evropské unii se protáhl. Výsledkem sice je dosažení jisté dohody mezi Evropskou unií a Velkou Británií, nicméně premiér Cameron si může oddychnout jen napůl. Jeho konzervativci jsou rozpolcení a i někteří ministři Cameronova kabinetu se netají tím, že budou před referendem podporovat vystoupení Spojeného království z Evropské unie.

Agentura Reuters přinesla zprávu o tom, že David Cameron vyhlásil referendum o setrvání Británie v EU na 23. červen tohoto roku. Prakticky se tak potvrdil termín, o kterém se již nějakou dobu spekulovalo. Předseda britské vlády se zároveň dal slyšet, že po dosažení dohody bude „celým svým srdcem a celou svou duší“ členství své země v Evropské unii podporovat.

„Opuštění Evropské unie by ohrozilo naši ekonomickou a národní bezpečnost,“ řekl Cameron vzápětí poté, oznámil, že britskému parlamentu navrhne vyhlášení referenda na počátek třetí dekády června.

Cameron však ještě nemá vyhráno a celá partie, kterou rozehrál před posledními britskými parlamentními volbami, může ještě skončit tak, jako když si děti hrají se sirkami ve stohu. Krátce po tom, co Cameron obeznámil své ministry s výsledky summitu, se proti němu obrátil jeden z jeho nejbližších politických spojenců, ministr spravedlnosti Michael Gove a dalších pět členů vlády. Ti budou v kampani před referendem stát za odpůrci členství Británie v Unii.

David Cameron však dává členům nejen svého kabinetu, ale i dalším konzervativcům volnou ruku v tom, kterou stranu budou v otázce setrvání Británie v EU podporovat. Většina ministrů, včetně ministryně vnitra Mayové a ministra financí Osborna, Camerona v názoru na členství ostrovního království v EU podporuje.

Co se v Bruselu „upeklo“

  • sedmileté období pro uplatnění záchranné brzdy pro omezení přístupu cizinců, včetně občanů jiných členských zemí EU, k sociálním benefitům,
  • sociální dávky na děti, které nežijí ve Velké Británii, ale jejich rodiče tam pracují, se budou valorizovat jen na základě inflace. Opatření se týká jen nově příchozích, od počátku roku 2020 pak všech
  • Británie bude mít možnost projednat legislativní návrhy zemí eurozóny na úrovni summitu
  • výjimka pro Británii z těsnější evropské integrace

Podrobně v článku: Dohoda Camerona s Tuskem bod po bodu

Postoj politických sil je různorodý, většina však členství v EU podporuje

Lídr protievropské strany UKIP Nigel Farage již v pátek, tedy ještě před uzavřením dohody mezi EU a Británií jakoukoli možnost reformovat Evropskou unii zpochybnil. „Vláda za vládou se snažila o reformu Unie, ale nikdy žádná fundamentální změna nepřišla,“ řekl Farage podle The Independent.

Předseda labouristů Jeremy Corbyn považuje Cameronovu dohodu s Evropskou unií za jakýsi nedůležitý vedlejší efekt předvíkendového summitu. „Z hlediska řešení problémů, kterým většina Britů čelí je ta dohoda irelevantní,“ komentoval Corbyn pro The Independent. Chybí mu tam cokoli, co by alespoň minimálně chránilo práva pracujících. „Hlavním cílem pana Camerona bylo uklidnit oponenty v jeho konzervativní straně,“ dodal Corbyn. Labouristé přesto členství Británie v EU podporují.

Zcela opačné stanovisko, než Farage, zaujali liberální demokraté Tima Farrona. Ti členství Velké Británie v Evropské unii dlouhodobě podporují. Tim Farron na stanovení termínu hlasování o setrvání Spojeného království v EU ihned zareagoval prohlášením, které rozeslal všem členům své strany.

Červnový termín „nám dává necelé čtyři měsíce na to, abychom oslovily proevropské voliče a přesvědčili je, aby šli a volili v EU zůstat. Můžeme to dokázat! Hledáme proevropské, navenek orientované a tolerantní voliče,“ burcuje své spolustraníky Farron.

Podporu setrvání Velké Británie v EU vyjádřila také skotská ministryně financí a předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová. „Euroskepticismus sice ve Skotsku existuje, ale ne v tak velké míře, jako v jiných částech Království,“ řekla již dříve Sturgeonová. Že může být Skotsko Cameronovým spojencem při červnovém referendu dokládají také slova Johna Curtice, politologa a experta na politická hlasování. „Není pochyb o tom, že Skotsko je znatelně více proevropské, než Velká Británie jako celek,“ řekl Curtice pro BBC.

Postoj Skotské národní strany se Davidu Cameronovi jistě hodí. Pokud by totiž Velká Británie řekla v červnovém refernedu „NE“ setrvání v Unii, vzrostlo by riziko, že Cameron může vstoupit do dějin jako poslední premiér kompletní Velké Británie. Někdy se totiž spekuluje, že právě členství Spojeného království v EU je to, co přimělo Skoty odmítnout v referendu odtržení od Británie.

-usi-