Multikaliberní odstřelovací pušky dodá české armádě firma bývalého příslušníka Zpravodajské služby generálního štábu – ta byla za komunismu vojenskou rozvědkou a existovala do roku 1992. Ve stejné složce sloužil i stávající prezident Petr Pavel.

Ministerstvo obrany uzavřelo před nedávnem smlouvu na dodávku 84 multikaliberních odstřelovacích pušek s příslušenstvím se společností CB SERVIS CENTRUM. Účelem obchodu je doplnit a sjednotit soupravy multikaliberních odstřelovacích pušek u skupin snajprů Armády České republiky a Hradní stráže. Čtyřiaosmdesát pušek bude stát přesně 91 492 843,20 korun.

Jediným jednatelem společnosti CB SERVIS CENTRUM je bývalý příslušník vojenské rozvědky – Zpravodajské služby generálního štábu (ZSGŠ) Lubomír Havelka.

Předlistopadová ZSGŠ podléhala přímo náčelníkovi generálního štábu. Získané informace byly poskytovány jednak velení československé armády, později velení Spojených ozbrojených sil Varšavské smlouvy a také vojenským rozvědkám spojenců Východního bloku. ZSGŠ byla po celou dobu své existence budována podle vzoru GRU a byla jí prakticky podřízena.

Mohlo by vás zajímat

Zkrácené vojskové zkoušky?

Ze smlouvy vyplývá, že poptávaným produktem má být odstřelovačka z dílny britské společnosti Acurracy International.

Pokud tuto sumu vydělíme selskou aritmetikou počtem poptávaných pušek, jedna by vyšla na více než milion – konkrétně 1 089 200 korun. Ale jak stojí ve smlouvě, společnost pušky dodává s příslušenstvím, optikou, termovizní předsádkou, sadou náhradních dílů, sadou zbrojíře, souprav pro čištění, i včetně školení Accuracy International AXSR. Cena za kus je ale ve smlouvě začerněna.

Prodávající, CB SERVIS CENTRUM, je povinen dodat zboží jednou ucelenou dodávkou, anebo v dílčích dodávkách obsahujících minimálně 20 souprav zboží tak, aby veškeré zboží bylo dodáno do 18 měsíců od data účinnosti smlouvy.

V případě, že v době pořízení nebudou pušky zavedeny do užívání v resortu ministerstva obrany a katalogizovány, budou předány v souladu se zaváděním vojenského materiálu do užívání na základě provedení a výsledků zkrácených vojskových zkoušek.

odstřelovací pušky dodávka armáda
Společnost pušky dodává s příslušenstvím, optikou, termovizní předsádkou, sadou náhradních dílů, sadou zbrojíře, souprav pro čištění, i včetně školení Accuracy International AXSR. Foto: Accuracy International

Příslušník vojenské rozvědky

Paradoxem celé transakce je, že dodavatelská společnost patří bývalému příslušníkovi vojenské rozvědky – Zpravodajské služby generálního štábu.

Lubomír Havelka byl před rokem 1989 velitelem radiové roty.

Dnes je Havelka jediným jednatelem a společníkem firmy CB SERVIS CENTRUM, která sídlí na střelnici v Borku u Českých Budějovic. Společnost má bezpečnostní prověrku na druhý nejnižší stupeň utajení – Důvěrné do 24. října 2026.

Po vzoru sovětské GRU

Zpravodajská správa Generálního štábu nebyla podle Archivu bezpečnostních složek jako jediná zpravodajská služba organizována pod ministerstvem vnitra. Podléhala velení Československé lidové armády, v níž byla mimo jiné jako jediná složka oprávněna vydávat informace o armádách NATO vládním orgánům.

Po roce 1948 byla budována po sovětském vzoru GRU. Činnost spočívala především v získávání a vyhodnocování zpravodajských informací, v řízení práce rezidentur a vojenských a leteckých přidělenců v zahraničí.

Komunistická armádní rozvědka zpracovávala rozbory vojenské a politické situace v zájmových prostorech, řídila rozvoj výzvědné techniky, vytvářela šifrovací klíče či luštila nepřátelské šifry.

Československá vojenská zpravodajská služba byla komunistickým režimem hodnocena velmi kladně, například v roce 1968 se podílela z 55 procent na získaných zprávách I. kategorie (zprávy vysoké důležitosti).

Jméno Lubomíra Havelky je možné nalézt v Archivu bezpečnostních složek právě pod Zpravodajskou správou Generálního štábu.

Lubomíra Havelku lze nalézt v Archivu bezpečnostních složek. Jeho registrujícím útvarem byla ZSGŠ. Foto: Jan Hrbáček

Místo krycího jména číslo

Lubomír Havelka má v krycím jménu uvedeno pouze číslo, nikoli přezdívku či pseudonym. Podobně jako prezident Petr Pavel, který byl před listopadem 1989 zařazen u stejné složky. Krycí jména s číslem měli právě příslušníci komunistické vojenské rozvědky – Zpravodajské služby generálního štábu. Její příslušníci měli ve své kolonce uvedeno jako krycí jméno právě zmiňované číslo a zkratku OR – orgán.

Část kolonky Lubomíra Havelky je ovšem zabílená. Podle všeho patřil Havelka, který pro armádu a její službu pracoval i po roce 1989, mezi více než stovku příslušníků, u nichž o znečitelnění požádalo před více než 10 lety Archiv bezpečnostních složek Vojenské zpravodajství.

U Lubomíra Havelky je jako krycí jméno uvedeno číslo. Takto byli označováni příslušníci ZSGŠ. Foto: Jan Hrbáček

Ekonomický deník oslovil kvůli předchozí zakázce na dodávku kulometů MINIMI i Lubomíra Havelku, mimochodem člena Komunistické strany Československa od roku 1984. Ten potvrdil, že sloužil před rokem 1989 v Československé lidové armádě i že byl velitelem radiové roty. Na přímé otázky k angažmá v ZSGŠ už ale reagoval vyhýbavě.

Dokument potvrzující příslušnost Lubomíra Havelky k radiové rotě, které byl velitelem už v roce 1986. Foto: Jan Hrbáček

Podepsal jsem mlčenlivost

„No, byl. Tak víte co, já jsem odešel od armády, podepsal jsem mlčenlivost. Já jsem končil v roce 1993, u těch speciálních složek jsem byl až po roce 1990. K tomu nemám oprávnění se vyjadřovat… Budete se muset obrátit na ministerstvo obrany,“ sdělil Havelka Ekonomickému deníku.

Vyhledavač Archivu bezpečnostních složek ovšem umožňuje prohledávání dosud vyhotovených přepisů registračních a archivních protokolů bývalých bezpečnostních složek a také vyhledávání v evidenci příslušníků a zaměstnanců, kteří působili v bezpečnostních složkách v letech 1948 – 1989. Nejspíš proto se jméno Lubomíra Havelky v databázi objevuje. Už v rádiové rotě byl prověřován na nejpřísnější stupeň utajení – Přísně tajné.

Firma je spolehlivá, tvrdí obrana

Ministerstvo už v předchozím případě dodávek kulometů MINIMI uvedlo, že nemůže eliminovat z veřejných zakázek firmu jen pro to, že jednatel byl v minulosti u ZSGŠ.

„Společnost CB SERVIS CENTRUM již ministerstvu obrany dodávala zboží a vždy své závazky řádně splnila. Ministerstvo obrany se v rámci otevřeného řízení nemůže rozhodnout, že s někým nebude obchodovat jen pro to, že jednatel byl zaměstnán v ZSGŠ před 33 lety,“ sdělil Ekonomickému deníku Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany.