Někdejší lídryně hnutí Přísaha z Královéhradeckého kraje Veronika Fejklová stane už podruhé ve svém životě před soudem. Veronika Fejklová byla v byla v minulosti odsouzena za dva hospodářské trestné přečiny. Když na to Ekonomický deník před posledními volbami do Poslanecké sněmovny upozornil, vedení Přísahy jinak mimořádně akční kandidátku z voleb stáhlo. Nyní stane Veronika Fejklová před soudem znovu. Za to, že lidem naslibovala interiérové rekonstrukce domovů, vybrala zálohy a nasmlouvané činnosti neodvedla, jak vyplývá z informací poškozených.
Do redakce Ekonomického deníku přišel před nedávnem e-mail: „Dobrý den pane Hrbáčku, popravdě běžně nereaguji na články a už vůbec ne pokud jsou politicky zaměřené, ale u článku Přísahy, kde jste odeslal řadu otázek na tvář ´paní Fejklové´ byste asi měl vědět, že paní Fejklová stane dne 18. 5. tohoto roku opět před soudem. Dneska jsem asi finálně pochopil, že existují lidé co prostě nemají páteř a paní Fejklová podle mě tuto dovednost vyučuje. Asi už se k tomuto tématu nebudete vracet, ale pokud se jakkoliv dostane paní Fejklová kamkoliv, s byť jen malou mírou zodpovědnosti, tak ač atheista ´Bůh nás chraň,“ napsal pisatel, který si přeje zůstat v anonymitě.
Z další komunikace vyplynulo, že Veronika Fejklová, která se věnuje interiérovému designu, naslibovala minimálně dvěma klientům interiérové rekonstrukce domovů, vybrala zálohy a nasmlouvané činnosti neodvedla, jak vyplývá z informací poškozených. Škody v desítkách tisíc se podle zdroje Ekonomického deníku přesunuly do řádu stovek.
Ekonomický deník proto oslovil Okresní soud v Chomutově s několika otázkami. Soud standardní novinářský dotaz ale neočekávaně vyhodnotil jako žádost dle zákona o poskytování informací, která ovšem dle něj postrádá náležitosti a zareagoval velmi skoupě.
Mohlo by vás zajímat
„Okresní soud v Chomutově obdržel dne 24. dubna 2023 Vaši zprávu s dotazy na probíhající trestní
řízení. Vaše zpráva nebyla vyhodnocena jako žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb.,
o svobodném přístupu k informacím, neboť nejen, že neobsahuje podstatné náležitosti žádosti podle uvedeného zákona, ale taktéž ze způsobu sdělení nevyplývá, že by zpráva byla podána ve smyslu tohoto zákona… …S ohledem na to, že trestní řízení nebylo skončeno, nemůže soud odpovědět na všechny Vámi
položené otázky. Sdělujeme pouze, že na Okresním soudě v Chomutově probíhá řízení s uvedenou
osobou a hlavní líčení proběhne dne 18. 5. 2023. Tímto považuji věc za vyřízenou,“ sdělila k otázkám Ekonomického deníku asistentka soudce Kateřina Nováková.
„Vážený pane Hrbáčku, žádný mail mi nepřišel a s Přísahou již několik měsíců nemám nic společného. S pozdravem Veronika Fejklová,“ zareagovala na otázky Ekonomického deníku v SMS zprávě. Ekonomický deník je proto zaslal prostřednictvím aplikace WhattsApp.
„Opakuji, ze již mnoho měsíců nemám s Přísahou nic společného, nejsem s nikým v kontaktu,“ zareagovala Veronika Fejklová a vyhnula se otázkám ohledně soudu s ní.
Odsouzena za to, že jako podnikatelka způsobila úpadek firmy a zvýhodnila věřitele
Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta buduje se vší vervou už pár let politický subjekt, který se mu podařilo téměř protlačit do Poslanecké sněmovny. „Je čas na spravedlnost. Je čas na Přísahu,“ vzkázal Šlachta svým potenciálním voličům na sociálních sítích na jaře roku 2021. V jeho týmu ovšem působila výše zmiňovaná Veronika Fejklová, Žena, která byla v minulosti odsouzena za dva hospodářské trestné přečiny.
„Celý život jsem velel týmům, a proto vím, jak náročné je vybrat si schopné a dobré lidi, kterým můžete důvěřovat. Zároveň vím, že bez týmu člověk nedokáže nic. Tohle jsou lidi, které jsem osobně vybral. Každý z nich je odborníkem ve svém oboru a společně chceme restartovat Českou republiku,“ stálo na webových stránkách hnutí Šlachtova politického hnutí Přísaha, kde představuje svůj tým.
Mezi tvářemi Přísahy bylo před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021 na webu možné nalézt i podnikatelku Veroniku Fejklovou z Hradce Králové. „Proč do toho jdu s Robertem? Aby mohl být postaven kvalitní dům, musí mít pevné základy. Po přečtení Robertovy knihy a osobním setkání na debatě o knize, kterou jsem v Hradci Králové pořádala, mě Robert přesvědčil, že on má nejen pevné základy hodnot, ale i neskutečnou odhodlanost pro změnu. To rozhodlo, že do toho chci jít s ním. Nikdy jsem v politice nebyla, ale situace, jaká je dnes, mě k tomu přinutila. Znepokojuje mě, co se tady děje a jednoduše chci změnu,“ tvrdila o sobě na webu Přísahy Veronika Fejklová.
„Tah na branku a kreativní řešení. To je to, co mi v české politice chybí. Pracuji jako interiérová designérka a všechno, co ve své práci vytvořím musí mít hmatatelný výsledek, protože naplňuji představu klienta. Nemůžu se za nikoho schovávat a vyhnout se odpovědnosti. Tak jsem to měla celý život. Odešla jsem do zahraničí, kde jsem při práci začala studovat, vzdělávat se a pracovat na sobě. Dneska s radostí říkám, že plním lidem jejich sny,“ uváděla o sobě Veronika Fejklová.
Něco v jejím profilu ovšem chybělo. Podnikatelka Veronika Fejklová byla v dubnu 2015 trestním příkazem samosoudce Karla Peřiny odsouzena za dva přečiny: způsobení úpadku a zvýhodnění věřitele. Soudce Fejklovou odsoudil k půlročnímu podmíněnému trestu s dvouletým odkladem a dvouletému zákazu činnosti výkonu funkce statutárních orgánů obchodních korporací.
Podle textu trestního příkazu Okresního soudu v Hradci Králové Veronika Fejklová jako jediná jednatelka společnosti s ručením omezeným Indesign z Hradce Králové nepodnikla kroky ke zrušení firmy.
„Ačkoli nejpozději ke dni 28. 3. 2011 věděla, že společnost Indesign má více věřitelů, peněžité závazky po dobu delší než 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky neplní po dobu delší než 3 měsíce po lhůtě splatnosti a že závazky společnosti převyšují její majetek a její podnikatelská činnost je ztrátová, kdy vlastní kapitál ke dni 31. 12. 2010 vykazoval zápornou hodnotu – 1,571.000,- Kč,“ stojí v trestním příkazu královéhradeckého soudu, který má Ekonomický deník k dispozici z obchodního rejstříku.
Podle soudu dále Fejklová nepodnikla kroky ke zrušení firmy a „až do dne 19. 7. 2013 nepodala za společnost Indesign dlužnický insolvenční návrh“.
„A naopak nadále pokračovala v podnikatelské činnosti této společnosti, uzavírala za společnost nové obchodní závazkové vztahy, sama hradila splatné závazky společnosti Indesign v rozporu se zásadou poměrného uspokojení, dle které za uvedené období nejpozději od měsíce březen 2011 až prosinec 2012 měly být pohledávky jednotlivých věřitelů uspokojeny poměrem ve výši 30,898 procent,“ lze se dočíst v trestním příkazu. Provedenými úhradami splatných závazků v uvedeném období Fejklová podle soudu upřednostnila s pohledávkami za společnost Indesign více než dvacítku věřitelů.
Trestní příkaz, stažený z obchodního rejstříku, je zde.
Nejdřív chtěla, ale nepromluvila
Ekonomický deník chtěl proto dát Veronice Fejklové prostor, aby mohla kauzu popsat svým pohledem. Poslal jí proto následující otázky.
„Absolutně nemám problém vám odvyprávět ten můj příběh a tu historii,“ sdělila následně Fejklová reportérovi Ekonomického deníku.
Schůzka byla domluvena na květnový čtvrtek roku 2021 ráno. Ve středu večer se ale Veronika Fejklová ze schůzky nečekaně omluvila sms zprávou.
„Dobrý den, děkuji za vaši nabídku si o všem promluvit, nicméně jsem nad tím ještě dnes přemýšlela a usoudila jsem, že se k tomu už nechci vracet. Co se stalo, se stalo, je to minulost a je to za mnou. Z toho důvodu ruším naší zítřejší schůzku. Děkuji vám za pochopení a vstřícnost a přeji vám hezký den. S pozdravem Veronika Fejklová,“ stojí v sms jedné z tváří Hnutí Přísaha.
Fiasko s konkurzem
Jednoduchý nebyl ani průběh konkursu na společnost Veroniky Fejklové Indesign. V obchodním rejstříku se lze dočíst, že byl v roce 2017 soudně zrušen. „Konkurs na majetek dlužníka Indesign se zrušuje, neboť pro uspokojení věřitelů je majetek dlužníka zcela nepostačující,“ napsala 18. srpna 2017 samosoudkyně Krajského soudu v Hradci Králové Monika Marčišinová.
Jan Hrbáček