INZERCE

Spotřeba elektřiny a plynu, ilustrační snímek. Foto: Pixabay (autorka Frauke Riether)

Burzovní ceny elektřiny a plynu výrazně klesly. V cenách pro domácnosti se to projeví až za rok

Elektřina v základním pásmu pod 100 eury za megawatthodinu, plyn za méně než 40 eur. Vývoj na energetických burzách se obrátil příznivým směrem, tedy aspoň z pohledu spotřebitelů energií. Prostor pro zlevnění ceníků elektřiny a plynu bude až na počátku roku 2025; na ten příští totiž mají dodavatelé zpravidla již nakoupeno.

Aspoň na velkoobchodním trhu tak platí, že nejhorší fázi energetické krize už máme za sebou. Cena elektřiny i plynu je nejnižší za poslední více než dva roky. Elektřina pro příští rok v základním pásmu dnes na německé burze EEX klesla až na 92 eur/MWh, přitom ještě na konci října byla za 125 eur/MWh. Elektřina v základním pásmu pro český trh je mírně dražší, ale i ta v minulých dnech klesla pod hranici 100 eur.

Tak jako tradičně ovlivňují cenu elektřiny dva hlavní faktory – zemní plyn a povolenka. Plyn na nizozemském trhu TTF dnes dopoledne zlevnil až na 37,65 eura/MWh, což je pro srovnání třikrát nižší cena než před rokem. Budování přístavů potřebných pro vývoz a dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) zlepšuje situaci na energetickém trhu zemí Evropské unie, které se brzy zcela obejdou bez nákupu ruského plynu. Mírná panika, která na energetických trzích zavládla v říjnu, naštěstí neměla dlouhého trvání.

Zemní plyn s dodávkou v roce 2026 se na burze TTF dnes obchoduje za necelých 34 eur/MWh. Na české energetické burze PXE je nicméně plyn o několik eur dražší, doplácíme tak na větší vzdálenost od moře a LNG terminálů.

Co se týká emisní povolenky, výše této „ekologické daně“ za vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší dnes spadla na necelých 67 eur za tunu. Před rokem přitom velcí emitenti za povolenku platili 90 eur, v únoru to bylo i přes 100 eur. Podle listopadového vyjádření analytiků ING Bank tento pokles souvisí s rychlým snižováním výroby elektřiny z uhlí a plynu. Jiní pozorovatelé upozorňují na souvislost s útlumem těžkého, na emise náročného průmyslu v zemích EU.

Na složenkách se to projeví až za rok

Snad každého napadne: To je fajn, ale kdy se zlevnění projeví v účtech za elektřinu a plyn? V příštím roce nelze čekat zázraky, zejména velcí dodavatelé nakupují elektřinu pro maloodběratele v předstihu (například největší dodavatel elektřiny ČEZ Prodej nakupuje na další rok postupně od ledna do října). Nakoupili tedy za vyšší ceny, než jaké vidíme na burzách v poslední době. Cenově atraktivnější nabídky se mohou objevit u menších dodavatelů, hlavně v případě „spotových“ ceníků odvozených od aktuální ceny na burze.

Ta dobrá zpráva je, že zlevnění na počátku roku 2025 by mohlo být poměrně výrazné. Dnes si hlavní dodavatelé za každou megawatthodinu elektřiny účtují zhruba 3800 až 4200 korun (bez DPH a regulovaných plateb). Když zohledníme dražší elektřinu v denní špičce a v zimních měsících, lze očekávat pokles k hodnotám okolo 3000 korun/MWh. Tedy o 20 až 30 procent.

Ještě výraznější může být zlevnění zemního plynu. Dnes jej hlavní dodavatelé na českém trhu nabízejí maloodběratelům za 1550 až 2050 korun/MWh, za rok by to mohlo být okolo 1250 korun/MWh (opět bez DPH a regulovaných plateb).

Více o cenách elektřiny pro domácnosti a nabídkách hlavních dodavatelů se dočtete ve zprávě Srovnání cen elektřiny: Ušetřit lze na spotových cenách, platba za síť je v Praze nižší než ve zbytku země.

David Tramba