Bulharská investiční skupina Eurohold vydá nové akcie v hodnotě zhruba 100 milionů eur. Tato zdánlivě lokální zpráva má silný vztah k České republice. Eurohold totiž předloni koupil od Skupiny ČEZ její bulharské dceřiné společnosti. Od té doby s vypětím všech sil shání potřebná povolení – a také peníze na zaplacení.
Jak uvedl zpravodajský portál SeeNews, Eurohold nabídne investorům až 79 milionů nových akcií za cenu 2,5 leva za kus. Za úspěch bude považovat, pokud z nich prodá aspoň 40 procent. „Navýšené fondy použijeme na akvizici dceřiných společností Skupiny ČEZ v Bulharsku a na jiné investice ve dvou hlavních oborech našeho podnikání – v energetice a pojišťovnictví,“ cituje SeeNews Vasila Stefanova, šéfa fúzí a akvizic v Euroholdu.
Pro připomenutí: ČEZ podepsal smlouvu s investiční skupinou Eurohold o prodeji dceřiných firem v Bulharsku v červnu roku 2019. Dohodnutá kupní cena dosahuje 335 milionů eur (8,7 miliardy korun), což zhruba odpovídá ceně, za kterou ČEZ rozvodnou síť v západní části Bulharska v roce 2005 koupil. ČEZ se z bulharského trhu stahuje, protože zde dlouhodobě čelí nepříznivému prostředí pro podnikání. Cenová regulace je zde nastavena tak, že podnikání v oboru distribuce a prodeje elektřiny přináší jen minimální zisk.
Jenže ani po 20 měsících stále není transakce vypořádána. Nejprve její dokončení oddálil bulharský antimonopolní úřad, který v říjnu 2019 odmítl změnu vlastníka energetických firem schválit. Až po úspěšném odvolání účastníků transakce k soudu změnil názor a v loňském říjnu vydal kladné rozhodnutí. Komise pro energetickou a vodní regulaci svůj souhlas s převodem vlastnictví vydala v polovině ledna. Zůstal tak poslední problém: jestli Eurohold poskládá peníze na úhradu kupní ceny.
Problém Euroholdu je, že není dost ziskový ani kapitálově vybavený. Odkup energetických podniků za 335 milionů eur (v případě odkupu podílů menšinových akcionářů dohromady až 500 milionů eur) je tak nad jeho možnosti. Dost neslavně skončilo hodnocení skupiny Eurohold ze strany ratingové agentury Fitch. Ta dala Euroholdu loni v prosinci rating B s negativním výhledem, upozornila tehdy na silné zadlužení, slabou úroveň vlastního kapitálu a nevelkou kapacitu splácet závazky.
Mohlo by vás zajímat
Hlavními akcionáři a topmanažery skupiny Eurohold jsou Assen Christov, Kiril Bošov a Velislav Christov. Hlavním oborem podnikání Euroholdu je zatím pojišťovnictví, kde se skupina Euroins zaměřuje hlavně na pojišťování vozidel a odpovědnosti řidičů. Další divize Euroholdu se zabývají obchodováním na burze, prodejem aut a leasingovým financováním.
David Tramba