Mezi Bulharskem a Ukrajinou se chystá neobvyklý obchod. Ukrajinský Energoatom koupí od Bulharů dva reaktory ruského typu VVER-1000, které byly určeny pro nedokončenou jadernou elektrárnu Belene. Ukrajinci reaktory využijí ve Chmelnycké jaderné elektrárně, kterou chtějí rozšířit o další bloky. O transakci informovaly Euractiv.com, World Nuclear News (WNN) a další zpravodajské weby.

Ukrajinský parlament v úterý schválil zákon, který umožňuje tamnímu státnímu provozovateli jaderných elektráren koupit dva 1000megawattové jaderné reaktory z Bulharska. Rozšíření Chmelnycké elektrárny má umožnit aspoň částečnou náhradu Záporožské jaderné elektrárny, která se nachází na území okupovaném Rusy a od roku 2022 je vyřazena z provozu.

Bojko Borisov, bývalý premiér a šéf nejsilnější bulharské strany GERB, následně potvrdil, že země Ukrajině odprodá dva jaderné reaktory. Ty Bulharsko zakoupilo pro svou jadernou elektrárnu Belene, po roztržce v roce 2012 od smlouvy s ruským Rosatomem odstoupilo. Bulharsko se v minulých letech dohodlo na spolupráci s americkým Westinghousem, který má postavit dva bloky typu AP1000 v elektrárně Kozloduj.

Podle dřívějších informací Bulharsko stanovilo cenu dvou reaktorů na 600 milionů dolarů. To by pro válkou oslabenou Ukrajinu představovalo problém. Předpoklad je, že částku uhradí Západ v rámci finanční pomoci Ukrajině.

Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko řekl, že jde o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, jaké kdy bylo pro ukrajinskou energetiku přijato. Zároveň odmítl jakékoli zapojení ruských firem do rozšíření Chmelnické elektrárny. I když se bude jednat o ruskou technologii VVER-1000, všechny práce zajistí hlavně ukrajinské firmy spolu s Westinghousem.

Ve hře byla i dodávka zařízení z Česka

Ukrajina má 15 provozuschopných reaktorů ve čtyřech jaderných elektrárnách, avšak Záporožská elektrárna se šesti bloky je na Rusy okupovaném území a nevyrábí elektřinu. Chmelnycká elektrárna zahrnuje dva bloky, které začaly vyrábět elektřinu v letech 1988 a 2005. Dva další bloky jsou v různém stádiu rozestavěnosti, Ukrajinci by je chtěli uvést do chodu v letech 2027 a 2029. Práce na dokončení bloků v omezené míře probíhaly už v loňském roce, například se jedná o opravu jeřábu či dodávku naftových agregátů.

V minulých letech Ukrajinci uvažovali o tom, že odkoupí zařízení z rozestavěné americké jaderné elektrárny V. C. Summer, nebo si nechají vyrobit nové tlakové nádoby od české společnosti Škoda JS. Po technických analýzách, které vypracoval Energoatom se společností Westinghouse Electric Sweden, vyšel jako nejvýhodnější odkup zařízení z Bulharska. Na reaktor VVER-1000 budou „naroubovány“ řídicí a kontrolní systémy Westinghouse; jedná se tedy o podobné řešení, jaké bylo zvoleno na prvním a druhém bloku Jaderné elektrárny Temelín.

Mohlo by vás zajímat

Jak Ekonomický deník informoval, bulharská vláda na počátku listopadu uzavřela smlouvy o stavbě dvou nových bloků Jaderné elektrárny Kozloduj. Stavební část bude mít na starosti korejská Hyundai Engineering & Construction, dodávku technologie zajistí americký Westinghouse. Záměr je, aby první nový blok typu Westinghouse AP1000 zahájil provoz v roce 2035 a druhý blok v roce 2037.