INZERCE

V Německu plánují pohánět vlaky energií z větrných elektráren. Foto: Pixabay

Bublina zelených akcií splaskla. Investoři by od tohoto sektoru neměli mít velká očekávání

Některé společnosti zaměřené na obnovitelné zdroje energie nebo sociálně odpovědné podnikání mohou mít problémy kvůli nadměrnému zadlužení. Banky a finanční společnosti v poslední době preferují investice do zelených akcií a do sociálně odpovědných společností, takzvaných ESG. Někteří odborníci však takové nadšení nesdílejí a varují před možnými riziky. Nejnovější údaje o návratnosti těchto investic jsou toho důkazem. Tématu se věnuje slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.

Největšími lákadly bank a finančních společností jsou v poslední době investice do zelených akcií a do sociálně odpovědných společností, takzvaných ESG (Environmental, Social, and Governance). Právě do této oblasti lákají klienty k uložení svých naspořených investic. Uhlíkově neutrální ekonomika spolu se sociální odpovědností je podle nich jedinou budoucností, ze které lze profitovat.

Jenže někteří odborníci toto nadšení nesdílejí a varují před možnými riziky. Nejnovější údaje o návratnosti těchto investic jsou toho důkazem, upozorňuje slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.

Britský deník The Telegraph totiž upozornil na to, že zisky akcií těchto ekologických společností se v posledních měsících rozplynuly a dosáhly šestnáctiměsíčního minima.

Od svého maxima se tak propadly přibližně o 45 procent, zatímco akciové trhy ztratily celkově mnohem méně – například index S&P 500 odepsal necelých 13 procent. Podobný vývoj zaznamenaly i některé společensky odpovědné společnosti.

Podle analytika společnosti Finax Šimona Pekara se v poslední době na trhu objevilo velké množství menších společností zabývajících se obnovitelnými zdroji energie. Z velké části může být problémem klesající cena jejich výrobků. Důvodem je především technologický pokrok a tvrdá konkurence z Asie.

„Například v oblasti solární energie vzrostl počet instalací za posledních deset let o 670 procent, ale prodej se kvůli klesající ceně zvýšil pouze o 15 procent. Mnoho menších společností ze zemí s drahými vstupy tento vývoj nemusí přežít,“ říká pro Aktuality.sk Pekar.

Problémem může být i dluh

Dalším velkým rizikem je jejich dluhové financování, které zelené firmy hojně využívají. Obrovská částka, kterou si půjčí, se pro ně může rychle stát přítěží, protože ji nebudou schopni splácet.

V současné době se vyspělý svět připravuje na růst úrokových sazeb, který zdraží všechny podnikové úvěry a půjčky. Kromě financování je velkým rizikem také legislativa. Jednotlivé vlády nebo Evropská unie mohou přijít s dalšími novými dotacemi. Dotace obecně narušují tržní prostředí a znevýhodňují určitou skupinu podniků.

„Pokud máme dvě firmy, jedna investuje hodně do vývoje solárních panelů a druhá do vodíkových technologií, a pak vláda přijde například s dotací na vodík a označí ho za strategickou surovinu, tak logicky bude první firma ze dne na den znevýhodněna, což může být pro investora také riziko,“ vysvětluje analytik XTB Tomáš Vranka.

Šimon Pekar pak podotýká, že by v současnosti rozhodně nevsadil většinu svého jmění na odklon od tradičních fosilních paliv. I když je jasné, že svoje místo v budoucnosti rozhodně má. V krátkodobém horizontu se dala očekávat korekce, protože mnoho zelených akcií zažilo v posledních dvou letech nepřirozený růst.

Poměr ceny akcií ekologických společností k jejich ziskům, což zjednodušeně znamená cenu, kterou byli investoři ochotni zaplatit za jednotku současných tržeb, byl na vrcholu podobný mnoha gigantům z indexu S&P500. Růst příjmů byl přitom několikanásobně pomalejší.

Dalším příkladem je loňský boom společnosti Tesla, jejíž tržní kapitalizace na jeden automobil byla tehdy nesrovnatelně vyšší než u tradičních velkých automobilových společností.

„Existence bubliny však neznamená, že některé společnosti nebudou jednoho dne hrát velkou roli, stejně jako bublina dot-com neznamenala konec internetu,“ dodává Pekar.

Není cesty zpět

Analytici se shodují, že budoucnost je v obnovitelných zdrojích energie. Nikdo z nich si totiž nedokáže představit návrat ke špinavým fosilním zdrojům. Problémem však je, že zejména Evropa se velmi rychle vrhla na obnovitelné zdroje energie, aniž by měla alternativu, která by nahradila výpadky větrné nebo solární energie.

„Proto bych se nedivil, kdyby současný boom trochu polevil a Evropa si uvědomila, že přechod na obnovitelné zdroje bude běh na dlouhou trať. Pokud by k tomu došlo a vlády by mírně zmírnily svou propagaci a zaměřily se na tyto zdroje, pak by mohl mírně poklesnout i zájem o firmy zabývající se zelenou energií,“ poznamenává analytik Vranka.

Současně varuje, že jakékoli předpovědi v tomto ohledu jsou tak trochu jako víra v Boha. Hodně bude záležet na celkové situaci a náladě ve společnosti a samozřejmě na iniciativách vlád v této oblasti.

Například v EU se nyní názory dvou nejsilnějších členů na tuto problematiku liší – Německa, které se odklání od jaderné energetiky a přiklání se k obnovitelným zdrojům, a Francie, která považuje jadernou energetiku za klíčovou.

„Názor tedy není jednotný ani v rámci unie, takže je opravdu velmi těžké předvídat, jak toto desetiletí z tohoto pohledu dopadne,“ dodává pro Aktuality.sk Vranka.

Analytici proto varují, aby se lidé vyhýbali společnostem, které se spoléhají pouze na zelený marketing nebo sociální odpovědnost bez odpovídajících finančních výsledků.

Proto spíše doporučují vsadit na již zavedené technologické společnosti, které mohou být ekologické a zároveň společensky odpovědné.

Jan Hrbáček