INZERCE

Petr Brzezina, ředitel Westinghouse Electric Czech Republic. Foto: Jan Rasch

Brzezina (Westinghouse): České podniky mohou před zahájením nových Dukovan dodávat pro bloky v Polsku

České podniky z oboru energetického a jaderného strojírenství se mohou ještě před zahájením dodávek na nový blok v Dukovanech „rozcvičit“ na stavbě jaderných elektráren v Polsku. První jaderný blok, který na severu Polska postaví Westinghouse, bude zahájen a dokončen o zhruba tři roky dříve než dukovanský reaktor. Při rozhovoru pro ekonomický deník to uvedl šéf českého zastoupení společnosti Westinghouse Petr Brzezina.

Podle smlouvy, kterou podepsaly společnosti Westinghouse Electric Company, Bechtel a Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) v březnu loňského roku, má výstavba jaderné elektrárny v lokalitě Choczewo u pobřeží Baltského moře začít v roce 2026. V plném provozu má být první ze tří bloků v roce 2033. V případě nového bloku v Dukovanech chce ČEZ začít stavět v roce 2029 a hotovo má být v roce 2036.

Podle Brzeziny bude Westinghouse vypisovat soutěže na jednotlivé komponenty a technologie. Stavební část má na starosti koncern Bechtel, který též bude hledat subdodavatele. S nabídkou účasti v soutěžích osloví i české podniky. Mohou to být ty, se kterými již Westinghouse popsal memoranda o spolupráci při stavbě nových bloků v Česku. „Zatím jsme podepsali memoranda o spolupráci se čtyřiceti firmami z České republiky, další desítky memorand podepsal Bechtel,“ doplnil Petr Brzezina.

Takové vyjádření uvítal výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík. „Se společností Westinghouse v současné době prioritně jednáme o zapojení českého průmyslu do dostavby českých jaderných bloků, aktuálně se uvažuje o rozsahu až 70 procent. Co se týká zapojení českých firem do dodavatelského řetězce Westinghouse v Polsku, otevírají slova pana Brzeziny naše očekávání. České firmy mají kvalitní know-how i lidský personál v oblasti jaderné energetiky, který jim můžeme nabídnout,“ řekl Perlík.

Problém může být v tom, že Polsko určilo rozsah povinné účasti svého průmyslu na výstavbě bloků – v případě druhého bloku je to 40 procent, u třetího dokonce 60 procent. Tím se prostor pro české podniky výrazně omezuje.

Čtvrtý blok americké jaderné elektrárny Vogtle. Foto: Georgia Power Company

Často zmiňované obavy, že českým podnikům z oboru energetického strojírenství vezme práci zahraniční konkurence, jsou podle Brzeziny liché. Vzhledem k oživení zájmu o jadernou energetiku v celé Evropě bude problém bude spíš opačný – nebude dost lidí a výrobních kapacit. Obor prošel v posledních desetiletích útlumem a chybí v něm celá jedna generace odborníků. „Bude tolik zakázek, že každý, kdo bude schopen se na výstavbě podílet, bude mít práce dost,“ zdůraznil Brzezina.

Stavět se totiž nebude jen v Polsku a Česku. Westinghouse připravuje také výstavbu jednoho či dvou nových bloků v bulharské jaderné elektrárně Kozloduj a má dohodu o budoucí výstavbě jaderných zdrojů na Ukrajině. Jedná také o možných zakázkách v Nizozemsku, Švédsku, Finsku a Slovinsku, kde je – podobně jako v Česku – zatím ve hře více dodavatelů.

Brzezina dále v rozhovoru připomněl výhody reaktoru AP1000, se kterým jde do soutěže Westinghouse. Nabízí osvědčené řešení, které již funguje ve dvou jaderných elektrárnách v Číně a v americké elektrárně Vogtle. Oproti konkurentům je jeho reaktor menší a designově jednodušší, nabízí tak úsporu při záboru půdy i ve spotřebovaném množství betonu a oceli.

Co se týká soutěže na Elektrárnu Dukovany II, tak Westinghouse – podobně jako my všichni – čeká na oficiální rozhodnutí o vítězi soutěže. ČEZ by měl určit pořadí uchazečů dle nabídek podaných v loňském říjnu do poloviny února, do konce dubna má jeho rozhodnutí potvrdit či změnit česká vláda.

David Tramba