Teplárny Brno, které patří mezi výrobce a distributory tepla v Česku, zdraží od začátku listopadu teplo pro domácnosti o 113 procent na 1672 korun za gigajoule včetně DPH. Jiné plynové teplárny přitom zdražily ještě výrazněji, extrémem je pětinásobné zvýšení ceny v Břeclavi.
Jak na páteční tiskové konferenci uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon, zdražení je způsobeno skokovým růstem nákupních cen zemního plynu. Za něj teplárny platí o více než 500 procent více než v loňském roce. Dopad zdražení byl zčásti redukován díky odběru tepla ze spalovny odpadu SAKO Brno i díky vládnímu stopu na ceny plynu pro teplárny. Více se dočtete ve zprávě zde.
Skok v cenách plynu utvrdil vedení Tepláren Brno, které stoprocentně vlastní město, v realizaci plánu na změnu paliva. Již za rok chtějí uvést do provozu kotel na dřevní štěpku, který by měl zajistit až 15 procent potřebného tepla. Závislost na plynu se opět sníží v roce 2025 po instalaci třetího kotle ve spalovně SAKO Brno. Okolo roku 2030 by mohlo následovat spuštění horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany.
Zdražení od září, zlevnění od ledna
Již k 1. září byla donucena zdražit teplo společnost Jablonecká energetická, kterou vlastní město Jablonec nad Nisou. Cena zde oproti prvnímu čtvrtletí vzrostla trojnásobně na 2136 korun za gigajoule (GJ). Důvod byl stejný jako v Brně – růst ceny nakupovaného zemního plynu. Společnost navíc v rámci úsporných opatření snížila teplotu dodávané teplé užitkové vody o 5ºC.
Na konci září Jablonecká energetická oznámila, že od ledna dojde k výraznému zlevnění dodávaného tepla díky vládnímu stropu na cenu plynu. „V této souvislosti konstatuji, že jsme připraveni okamžitě reagovat na vládní nařízení a ceny našim odběratelům případně snížit i se zpětnou platností,“ uvedl Boris Pospíšil, manažer pověřený řízením společnosti.
Na zřejmě největší zdražení ceny tepla upozornily na počátku října ČT24, Břeclavský deník a další média. Společnost Teplo Břeclav se dostala do potíží poté, co jí dodavatelská firma NWT jednostranně ukončila dodávky plynu. Teplárna musela začít odebírat zemní plyn za aktuální ceny na burze. Z původních 628 korun za gigajoule se cena tepla zvýšila na 3030 korun.
Web Novinky.cz upozornil na zdražení týkající se 1700 domácností v Českém Brodě, Dobříši a Mníšku pod Brdy, které odebírají teplo od firmy Energie AG Kolín. Cena zde skokově stoupla z 970 korun za gigajoule bez DPH na 1951 korun.
Překvapivé snížení v Chebu
Poměrně nečekaný vývoj nastal na západě Čech. Teplárenská firma Terea Cheb oznámila, že s platností od 1. září snižuje cenu tepla v Chebu na 1358 korun za GJ (1494 Kč včetně DPH) a v Aši na 1367 korun za GJ (1504 Kč včetně DPH). Pokles nastal oproti cenám platným od dubna do srpna. Oproti minulé topné sezoně však ceny budou vyšší, například v únoru a březnu vyšlo teplo v Chebu na 937 korun a v Aši na 986 korun včetně DPH.
Teplárny spalující hnědé uhlí či biomasu zpravidla mění ceníky až od 1. ledna, což platí v této topné sezoně. Jisté zdražení v rozsahu 10 až 20 procent lze očekávat i v jejich případě. Mezi výjimky patří Plzeňská teplárenská, která již v září oznámila, že ceny měnit nebude a udrží je na hodnotě nižší než 600 korun za GJ.
David Tramba